рда изпълни задачата си в Пловдив, но се размина с евробаража

Арда спечели последния си мач през сезона. Кърджалийци се наложиха с минималното 1:0 като гост на Ботев Пловдив, но финишират осми в крайното класиране. Единственото попадение в мача вкара Тонислав Йорданов през първата част.DSPORT.BG

Успехът на „Колежа“ се оказа недостатъчен за седмото място и участие в бараж за Лигата на конференциите. Причината е, че по същото време ЦСКА 1948 спечели гостуването си на Славия и запази седмата позиция.

Арда е с 51 точки, „червените“ с 52 и ще играят срещу ЦСКА на 31 май на Националния стадион. За Ботев Пловдив и Славия мачовете бяха без значение за крайното класиране.

В двубоя срещу Арда „канарчетата“ изпратиха капитана си Лъчезар Балтанов, за когото това бе последен мач в професионалния футбол. Полузащитник бе награден преди първия съдийски сигнал, а към края, когато бе изкаран от игра, футболистите на двата тима му направиха шпалир.

Ботев изпрати капитана си Балтанов в последния му мач

Още в 3-тата минута Ботев Пловдив можеше изненадващо да излезе напред в резултата. Димитър Папазов изведе Мартин Секулич сам срещу Анатолий Господинов. Деветката на „канарчетата“ се забави твърде много и не успя да нанесе добър удар. После Бисер Бонев опита да направи добавка. Принц Окезие обаче се беше позиционирал перфектно и изчисти пред голлинията.

Четири минути по-късно Лъчезар Котев пробва късмета си с шут от дистанция, който прелетя високо над напречната греда.

В 20-ата минута Ботев Пловдив получи пряк свободен удар фронтално срещу вратата на Господинов, след като Ел Мами Тетах спря опасна атака на „канарчетата“. Секулич стреля. Той преодоля стената, но не и Господинов.

В 32-рата минута Котев отново шутира от сериозна дистанция. Резултатът беше същият – далеч от целта.

Пет минути по-късно Арда излезе напред в резултата. Деян Лозев получи отдясно и центрира меко в наказателното поле. Младата защита на Ботев Пд остана пасивна. Тонислав Йорданов бе абсолютно непокрит и от близко разстояние с глава нямаше как да пропусне. Останаха съмнения за засада на Деян Лозев, но системата ВАР не откри нищо нередно.

В началото на втората част Арда имаше териториален превес, който обаче не доведе до нищо съществено за вратата на Стефан Смъркалев.

Час игра след началото Ел Мами Тетах бе изведен на стрелкова позиция. Той шутира без подготовка, но не намери целта.

Десетина минути преди изтичането на редовното време Борислав Цонев отне топката от Балтанов. Иван Коконов бе изведен сам срещу вратаря. Неговият удар премина покрай целта – в аут. Васимир Ел-Хатиб моментално отсъди нарушение на Цонев срещу капитана на домакините. Той остави ситуацията да се разиграе заради наличието на ВАР. До края мачът се доиграваше и резултатът остана непроменен.

Ботев Пд – Арда 0:1

0:1 Тонислав Йорданов 37′

Ботев Пд: 77. Стефан Смъркалев, 2. Костадин Татаров, 3. Джон Емануел, 9. Мартин Секулич (71′ – 46. Емил Найденов), 14. Фаустас Степонавичус (61′ – Иланда Кинтунту), 18. Димитър Папазов, 28. Янис Карабельов, 30. Лъчезар Балтанов – К (86′ – 11. Йордан Айвазов), 42. Ивайло Видев, 43. Мирослав Георгиев, 44. Бисер Бонев

Резерви: 84. Дениз Русев, 7. Константин Павлов, 11. Йордан Айвазов, 15. Петър Иванов, 17. Николай Минков, 25. Димитър Диклиев, 29. Иланда Кинтунту, 45. Габриел Златанов, 46. Емил Найденов

Треньор: Душан Керкез

Арда: 1. Анатолий Господинов, 4. Милен Стоев, 6. Пламен Крачунов, 10. Борислав Цонев, 12. Принц Окезие, 19. Тонислав Йорданов (71′ – 9. Чинонсо Офор), 20. Деян Лозев, 26. Ел Мами Тетах (71′ – 11. Борис Тютюков), 33. Иван Тилев (18. Джелал Хюсеинов), 80. Лъчезар Котев – К, 99. Станислав Иванов (51′ – 17. Иван Коконов)

Резерви: 13. Петър Петров, 9. Чинонсо Офор, 11. Борис Тютюков, 17. Иван Коконов, 18. Джелал Хюсеинов, 30. Николай Жеков, 32. Христо Митев, 77. Илия Юруков, 93. Феликс Ебоа Ебоа

Треньор: Николай Киров