Вут Вегхорст се оказа нидерландския жокер за пречупването на Полша (ВИДЕО)

Нидерландия постигна изключително трудна победа с 2:1 срещу Полша в първия мач от група D на Европейското първенство в Германия.DSPORT.BG

„Лалетата“ трябваше да правят обрат, след като се оказаха догонващи в резултата. Селекцията на Михал Пробиеж поведе с попадението на Адам Букса в 16-ата минута след корнер.

Преди почивката нидерландците изравниха в 29-ата минута, а победното попадение реализира Вут Вегхорст. Таранът се появи в игра от резервната скамейка и се оказа коза в ръката на Роналд Куман.

През по-голямата част от мача Нидерландия доминираше и заслужено стигна до изключително ценни три точки, преди да премери сили с Франция в следващия си мач, макар че поляците дадоха сериозен отпор. За Полша предстои сблъсък с Австрия. В мача в Гелзенкирхен отново имаше представител на efbet Лига. Към края в игра се появи Якуб Пьотровски от Лудогорец. Халфът за малко да донесе точката на своя тим при феноменален пробив.

Още във 2-рата минута Войчех Шчесни трябваше да прави първото спасяване. Коди Гакпо овладя дълъг диагонален пас, нагласи си топката на десния крак и стреля в близкия ъгъл. Полският страж обаче успя да избие в корнер.

Към 10-ата минита Джерди Шутен беше изведен в наказателното поле от Джоуи Верман. Той комбинира с включилия се от дълбочина Тиджани Рейндерс. Халфът на Милан отправи удар още с първото си докосване, но на сантиметри покрай левия страничен стълб на вратата, пазена от Шчесни.

Около четвърт час след началото Шави Симонс напредна с топка в крака и стреля по диагонала от границата на наказателното поле – покрай целта.

В 16-ата минута поляците се възползваха от един от първите си шансове в мача и излязоха напред в резултата. Пьотр Желински изпълни ъглов удар. Той прати топката на близката греда, където беше Адам Букса. Таранът се измъкна от защитата в зона на „лалетата“ и с глава от близко разстояние преодоля Барт Вертбрюген.

Четири минути по-късно Шчесни се отчете с феноменално спасяване. Топката беше центрирана към Върджил ван Дайк. Капитанът на Нидерландия стреля от въздуха през човек. Полският вратар демонстрира страхотна реакция, за да запази аванса на своя тим.

Секунди по-късно Шави Симонс беше изведен зад защитата на Полша. Той се подхлъзна, все пак топката стигна до неговия съотборник Мемфис Депай. Последва удар от чиста позиция, но в аут.

Натискът на нидерландците продължи. Защитата на Полша беше непоклатима до 29-ата минута. Тогава високата преса на „оранжевите“ даде резултат. Нейтън Аке отне топката и осигури много свободно пространство на Гакпо. Футболистът на Ливърпул стреля от около 20-ина метра и порази мрежата на Шчесни. Вратарят беше поведен от лек рикошет в тялото на Ян Беднарек.

Полша моментално излезе в атака и в 32-рата минута беше близо до втори гол. Якуб Кивиор беше непокрит в наказателното поле. Неговият удар от въздуха беше отразен от Вертбрюген.

В 42-рата минута Нидерландия изпусна огромен шанс да направи пълен обрат в резултата. Аке се включи добре в атаката и получи в коридор. Той сви топката към Гакпо, чийто удар с първото докосване беше много неточен.

В добавеното време на първата част Полша отново оцеля. Аке даде страхотен пас към Мемфис Депай. Крилото овладя в наказателното поле, след като полските бранители подцениха ситуацията. Последва опасен удар. Шчесни нямаше никакви шансове да се намеси, но топката се търкулна на сантиметри покрай десния страничен стълб.

Второто полувреме започна с активни атакуващи действия на нидерландците. В 46-ата минута Гакпо даде дълъг пас към Дъмфрис на далечната греда. Той свали с глава, опитвайки се да намери свой съотборник. С ключова изява се отчете Шчесни, който с една ръка успя да отклони.

В 54-тата минута „лалетата“ организираха страхотна контраатака. Райдерс изведе Гакпо на скорост. Шави Симонс получи и моментално стреля, но в аут.

Пет минути по-късно Нидерландия оцеля благодарение на своя вратар – Вертбрюген. Кивиор овладя чудесно центриране и стреля от добра позиция. Стражът на „лалетата“ съумя да изби, въпреки че защитник пред него отклони леко топката с крака. След това Желински стреля от границата на наказателното поле, но отново Вертбрюген се намеси подобаващо.

В 65-ата минута нидерландците разиграха пред наказателното поле на съперника. Дониел Мален пусна пас към Дензел Дъмфирс, чийто удар по диагонала не намери очертанията на вратата.

В 73-тата минута Стефан де Фрай се включи при изпълнението на ъглов удар. Той засече с глава, но прати топката над напречната греда.

Пет минути след това на терена се появи футболистът на Лудогорец Якуб Пьотровски. Той замени капитана Пьотр Желински, който остави лентата на ръката на Шчесни.

В 83-тата минута Нидерландия най-сетне проби добре подредената защита на Полша. Резервата Вут Вегхорст се оказа големият жокер на „лалетата“. Той преодоля Шчесни, след като получи пас от Аке, а Жоржиньо Вайналдум пропусна елегантно топката.

Полша успя да притисне сериозно Нидерландия в заключителните минути и Вертбрюген имаше много работа. В 89-ата минута Пьотровски демонстрира класа. Той преодоля двама нидерландци и нахлу в наказателното поле, след което намери Карол Швидерски. Последва удар от близка дистанция и феноменална реакция на вратаря на Нидерландия. Той трябваше да спасява още два изстрела до последния съдийски сигнал – на Якуб Модер и Никола Залевски. Направи го сравнително лесно.

Полша – Нидерландия 1:2

1:0 Адам Букса 16′, 1:1 Коди Гакпо 29′, 1:2 Вут Вегхорст 83′

Полша: 1. Войчех Шчесни – 19. Пржемислав Франковски, 2. Бартош Саломон (86′ – 18. Бартош Берешински), 5. Ян Беднарек, 4. Якуб Кивиор – 26. Качпер Урбански (55′ – 7. Карол Швидерски, 10. Пьотр Желински – К (6. Якуб Пьотровски), 13. Тараш Романчук (55′ – 24. Бартош Слиш), 21. Никола Залевски – 20. Себастиан Шимански (46′ – 8. Якуб Модер), 16. Адам Букса

Резерви: 12. Лукаш Скорупски, 22. Марчин Булка, 3. Павел Давидович, 4. Себастиан Валукиевич, 6. Якуб Пьотровски, 7. Карол Швидерски, 8. Якуб Модер, 9. Роберт Левандовски, 11. Камил Грошицки, 15. Тимотеуш Пухач, 17. Дамиан Шимански, 18. Бартош Берешински, 23. Кшищоф Пьонтек, 24. Бартош Слиш, 25. Михал Скураш

Селеционер: Михал Пробиеж

Нидерландия: 1. Барт Вертбрюген – 22. Дензел Дъмфрис, 6. Стефам де Врай, 4. Върджил ван Дайк – К, 5. Нейтън Аке (87′ – 15. Мики ван де Вен) – 24.Джерди Шутен, 14. Тиджани Рейндерс, 16. Джоуи Верман (62′ – 8. Жоржиньо Вайналдум) – 7. Шави Симонс (62 ‘ – 18. Дониел Мален), 10. Мемфис Депай (81’ – 12. Джереми Фримпонг), 11. Коди Гакпо (81 ‘ – 9. Вут Вегхорст)

Резерви: 13. Джъстин Байлоу, 23. Марк Флекен, 2. Лютшарел Гертрауда, 3. Матайс Де Лихт, 8. Жоржинсьо Вайналдум, 9. Вут Вегхорст, 12. Джереми Фримпонг, 15. Мики ван де Вен, 17. Дейли Блинд, 18. Дониел Мален, 20. Иън Маатсен, 21. Джошуа Зиркзее, 25. Стивън Бергвайн, 26. Райън Гравенберх

Селекционер: Роналд Куман