Словакия шокира Белгия в групата на изненадите

Словакия поднесе най-голямата изненада на Европейското първенство, след като победи Белгия с 1:0 на “Дойче Банк Парк”. Единственият гол в срещата отбеляза Иван Шранц в 7-ата минута. Две попадения на Ромелу Лукаку пък бяха отменени след намесата на ВАР – първото заради засада на нападателя, а второто заради игра с ръка на Люис Опенда в хода на атаката.DSPORT.BG

Така, след изиграването на първите мачове в група “Е”, изненадващо лидери с по 3 точки са Словакия и Румъния, докато фаворитите Белгия и Украйна са с 0.

В 3-ата минута “червените дяволи” имаха златен шанс да открият резултата. Жереми Доку направи хубав индивидуален пробив по десния фланг. Той подаде към съотборника си в Манчестър Сити Кевин де Бройне, а халфът продължи към Ромелу Лукаку, който от близко разстояние не успя да преодолее Мартин Дубравка.

Четири минути по-късно Словакия поведе. Доку допусна сериозна грешка в близост до наказателното поле. Топката стигна до Юрай Куцка и той стреля. Неговият удар бе спасен от Коен Кастелс, но кълбото отиде в Иван Шранц, който с изстрел от въздуха прати топката между краката на вратаря на Белгия.

В 21-ата минута Дубравка сбърка в близост до пеналтерията, но от около 20-ина метра Леандро Тросар не успя да отбележи в опразнената врата.

10 минути по-късно Роберт Боженик стреля от границата на наказателното поле. Изпълнението му обаче не затрудни Кастелс.

В 36-ата минута Амаду Онана засече центриране от корнер с глава. Ударът му попадна право в ръцете на Дубравка.

Четири минути след това Словакия организира много хубава атака по десния фланг. Куцка напредна и центрира, като намери Лукаш Хараслин. Той отправи хубав удар от воле, но Кастелс изби в корнер.

В 41-ата минута Яник Караско изведе Лукаку в пеналтерията. Нападателят обаче отново се отчете с голям пропуск.

Шест минути след старта на втората част Денис Вавро отправи удар от далечно разстояние. Изстрелът обаче премина покрай десния страничен стълб на вратата.

В 55-ата минута Лукаку отново стреля, но Дубравка изби в корнер. От последвалия ъглов удар се стигна до гол. Лукаку най-накрая прати топката в мрежата, след като Амаду Онана свали с глава. Попадението бе отменено след намесата на ВАР заради засада.

Четири минути по-късно Леандро Тросар отправи изстрел от границата на наказателното поле. Дубравка за пореден път се намеси.

В 62-ата минута Лукаку отново се отчете с пропуск. Секунди след това Белгия бе близо до изравнителен гол. Резервата Йоан Бакайоко стреля, но Давид Ханцко изчисти от голлинията.

Три минути преди изтичането на редовното време на двубоя “червените дяволи” отново си помислиха, че са стигнали до равенството. Люис Опенда напредна по левия фланг на атаката на Белгия и намери Лукаку. Той отбеляза, но отново ВАР се намеси и отмени попадението заради игра с ръка на Опенда.

В 3-ата минута на добавеното време Кевин де Бройне напредна и стреля от пеналтерията, но Дубравка спаси с лекота.

БЕЛГИЯ – СЛОВАКИЯ 0:1

0:1 – 7′ Иван Шранц

Белгия: 1. Коен Кастелс – 21. Тимоти Кастан, 2. Зено Дебаст, 4. Вут Фаес, 11. Яник Караско (84′ – 14. Доди Лукебакио) – 24. Амаду Онана, 18. Орел Мангала (58′ – 19. Йоан Бакайоко) – 9. Леандро Тросар (75′ – 8. Юри Тилеманс), 7. Кевин Де Бройне (К), 22. Жереми Доку (84′ – 20. Люис Опенда) – 10. Ромелу Лукаку

Резерви: 12. Томас Камински, 13. Матс Селс – 3. Артур Теате, 5. Ян Вертонген, 6. Аксел Витсел, 8. Юри Тилеманс, 14. Доди Лукебакио, 16. Астер Вранс, 17. Шарл Де Кетеларе, 19. Йоан Бакайоко, 20. Люис Опенда, 23. Артур Вермеерен, 25. Максим Де Куйпер

Селекционер: Доменико Тедеско

Словакия: 1. Мартин Дубравка – 2. Петер Пекарик, 14. Милан Шкриняр (К), 3. Денис Вавро, 16. Давид Ханцко – 8. Ондрей Дуда (90+4′ – 4. Адам Оберт), 22. Станислав Лоботка, 19. Юрай Куцка – 17. Лукаш Хараслин (70′ – 7. Томаш Суслов), 9. Роберт Боженик (70′ – 18. Давид Стрелец), 26. Иван Шранц

Резерви: 12. Марек Родак, 23. Хенрик Равас – 4. Адам Оберт, 5. Томаш Риго, 6. Норберт Гьоймбер, 7. Томаш Суслов, 10. Лубомир Тупта, 11. Ласло Бенес, 13. Патрик Хрошовски, 15. Вернон Де Марко, 18. Давид Стрелец, 20. Давид Джуриш, 21. Матуш Беро, 24. Лео Сауер, 25. Себастиан Коша

Селекционер: Франческо Калцона