Французите пуснаха кръв, но благодарение на нелеп австрийски автогол тръгнаха с победа на Евро 2024 (ВИДЕО)

Франция започна с победа участието си на Европейското първенство в Германия. „Петлите“ се наложиха с 1:0 над Австрия в Гелзенкирхен, като голът падна в 38-ата минута, когато след центриране на Килиан Мбапе, Максимилиан Вьобер си вкара нелеп автогол с глава.DSPORT.BG

В хода на срещата две от френските звезди – Килиан Мбапе и Антоан Гризман бяха разкървавени, като нападателят на Реал Мадрид е със съмнения за счупен нос.

С победата Франция изравни Нидерландия по точки (3) в Група „Е“ на Евро 2024. Австрия и Полша са без точки след първия кръг. При второто завъртане французите ще се изправят срещу „лалетата“ в петък, 21 юни, а по-рано същия ден австрийците излизат срещу поляците.

В осмата минута се стигна до първото добро положение в мача и то бе на сметката на Франция. Килиан Мбапе бе изведен на добра позиция след бърза контраатака, бързоногият играч напредна и навлезе в наказателното поле, след което стреля към долния десен ъгъл, но Патрик Пентц изби в корнер.

В следващия четвърт час чистите положения липсваха, но Франция продължи да бъде по-опасният отбор, като създаде няколко опасни атаки, които обаче завършиха без удари към австрийската врата.

В 32-рата минута Австрия стигна до първата си ситуация в мача. Французите допуснаха грешка при изнасянето на топката, която стигна до Конрад Лаймер, той нанесе диагонален удар, но след рикошет в тялото на френски бранител Майк Менян улови без никакви затруднения.

В 36-ата минута се стигна до най-доброто положение от началото на мача, като то бе на сметката на Австрия. След пробив отляво Михаел Грегорич пусна прострелно центриране към Марсел Забицер, който свали за Кристоф Баумгартнер, той се озова очи в очи с Майк Менян, котйо прояви страхотен рефлекс и изби с крак, но съдията Хесус Хил Мансано необяснимо отсъди аут.

Само две минути след това късметът отново бе на страната на Франция и “петлите” поведоха! Килиан Мбапе направи великолепен пробив отдясно и пусна прострелно подаване навътре в наказателното поле, а Максимилиан Вьобер с глава си вкара нелеп автогол и отборът на Дидие Дешан излезе напред в резултата.

В 55-ата минута дойде първото добро положение през второто полувреме. Тео Ернандес пусна великолепен извеждащ пас по въздух за Килиан Мбапе, който благодарение на скоростта си се измъкна от защитата на Австрия и излезе сам срещу вратаря Пентц, който излезе неуверено, но нападателят на Франция от изключително чиста позиция направи по-трудното, стреляйки в аут, вместо да вкара.

В 66-ата минута Тео Ернандес навлезе в наказателното поле и пусна остро подаване по земя към Антоан Гризман, който обаче се размина с топката. В крайна сметка тя се озова в краката на Жул Кунде, който пробва диагонален удар, но бе блокира. Минута по-късно Н’Голо Канте изведе Маркюз Тюрам, на добра позиция, но той бе спрян от Патрик Пентц.

В следващите минути французите отстъпиха инициативата и австрийците организираха няколко опасни атаки, но без да стигнат до чиста голова ситуация.

В 83-ата минута Едуардо Камавинга и Килиан Мбапе взаимодействаха по отличен начин, като полузащитникът навлезе в наказателното поле и пусна топката по земя към Маркюз Тюрам, който стреля от движение, но изключително слабо и право в ръцете на вратаря.

В 86-ата минута след центриране на Антоан Гризман от свободен удар Килиан Мбапе бе блокиран от Кевин Дансо, чието рамо срещна носа на френския нападател и от него текна кръв, като останаха съмнения, че е счупен. В началото на втората част Гризман също пусна кръв, след като бе изблъскан в рекламните пана.

До края на срещата, към която бяха добавени 9 минути, Австрия натисна в опит да ситгне до изравнително попадение и имаше няколко много добри ситуации, но в крайна сметка опитите на австрийците се оказаха неуспешни и Франция задържа крехкия си аванс, за да вземе трите точки в първия си мач на Евро 2024.

АВСТРИЯ – ФРАНЦИЯ 0:1
0:1 Максимилиан Вьобер (аг) 38′

Австрия: 13. Патрик Пентц – 5. Щефан Пош, 4. Кевин Дансо, 2. Максимилиан Вьобер (59′ – 3. Гернот Траунер), 16. Филип Мвене – 9. Марсел Забицер (К), 6. Николас Зайвалд – 20. Конрад Лаймер, 19. Кристоф Баумгартнер, 10. Флориан Грилич (59′ – 23. Патрик Вимер)- 11. Михаел Грегорич (59′ – 7. Марко Арнаутович)

Резерви: 1. Хайнц Линднер, 12. Никлас Хедъл – 8. Александер Прас, 14. Леополд Кверфелд, 15. Филип Лайнарт, 17. Флориан Кайнц, 18. Романо Шмид, 21. Флавиус Данилюц, 22. Матиас Зайдал, 24. Андреас Вайман, 25. Максимиан Ентруп, 26. Марко Грюл

Селекционер: Ралф Рангник

Франция: 16. Майк Менян – 5. Жул Кунде, 17. Уилиям Салиба, 4. Дайо Упамекано, 22. Тео Ернандес – 13. Н‘Голо Канте, 14. Адриен Рабио (71′ – 6. Едуардо Камавинга) – 11. Усман Дембеле (71′ – 12. Рандал Коло Муани), 7. Антоан Гризман (90’+1′ – 19. Юсуф Фофана), 15. Маркюз Тюрам – 10. Килиан Мбапе (К) (90′ –  9. Оливие Жиру)

Резерви: 1. Брис Самба, 23. Алфонс Ареола – 2. Бенжамен Павар, 3. Ферлан Менди, 8. Орелиен Чуамени,18. Уорън Заир-Емери, 20. Кингсли Коман, 21. Жонатан Клаус, 24. Ибрахима Конате, 25. Брадли Баркола

Селекционер: Дидие Дешан

Съдия: Хесус Хил Мансано (Испания)

Жълти картони: Максимилиан Вьобер, Филип Мвене, Кристоф Баумгартнер, Конрад Лаймер, Кевин Дансо (Австрия), Усман Дембеле, Килиан Мбапе (Франция)