Турция спечели шоуто с Грузия и започна успешно Евро 2024 (ВИДЕО)

Турция започна участието си на Европейското първенство с победа с 3:1 срещу Грузия в група “F”. Съседите ни спечелиха шоуто на “Сигнал Идуна Парк” след феноменални голове на Мерт Мюлдер и Арда Гюлер и попадение на Керем Актюркохлу в самия край на двубоя. Точен за “кръстоносците” бе Жорж Микаутадзе. Това бе първи исторически гол на Грузия на Европейско първенство.DAPORT.BG

Грузинците имаха шансове да стигнат поне до точка, но през второто полувреме на два пъти нацелиха гредите.

В 6-ата минута Хакан Чалханоглу изпълни корнер. Кан Айхан засече топката с глава, но изстрелът му премина над вратата.

Четири минути по-късно Турция бе близо до откриване на резултата. Айхан отправи удар от границата на наказателното поле, който срещна десния страничен стълб на вратата на Гиорги Мамардашвили.

Грузия отговори с изстрел на Анзор Меквабишвили, при който се получи рикошет. Мерт Гюнок все пак успя да реагира и да избие в корнер.

В 25-ата минута Турция поведе в резултата. Играч на съседите ни центрира, бранител на “кръстоносците” изчисти, но топката попадна на крака на Мерт Мюлдюр, който с изключителен удар от воле от границата на наказателното поле не остави шансове на Мамардашвили. Изстрелът на Мюлдюр попадна в горния ляв ъгъл.

Броени секунди след това отборът на Винченцо Монтела си помисли, че е стигнал до второ попадение. Кенан Йълдъз прати топката в мрежата, но след намесата на ВАР голът бе отменен заради засада.

Гиорги Тситаишвили отправи опасен удар в 30-ата минута. Вратарят на Турция обаче внимаваше и спаси.

Две минути по-късно Грузия изравни. Жорж Микаутадзе бе намерен в пеналтерията от Гиорги Кочорашвили и отбеляза исторически първи гол за страната на Европейски първенства. Гюнок можеше да се намеси по-добре при ситуацията.

В 36-ата минута Микаутадзе бе близо до второто си попадение в срещата. Този път Гюнок показа добър рефлекс.

11 минути след старта на второто полувреме Чалханоглу изпълни пряк свободен удар. Изстрелът му бе мощен, но в обхвата на Мамардашвили и стражът спаси.

В 66-ата минута Турция отново поведе в резултата. Талантът на Реал Мадрид Арда Гюлер отбеляза след феноменален удар от далечно разстояние, който влетя неспасяемо в горния десен ъгъл. Мамардашвили отново нямаше как да се намеси.

4 минути след това грузинците можеха да изравнят. Играчите на Вили Саньол разиграха добре в близост до наказателното поле. Гиорги Кочорашвили се озова на отлична позиция и стреля, но ударът му срещна напречната греда.

В 87-ата минута Мамардашвили показа класата си, за да остави Грузия в мача. Зеки Челик центрира към Юсуф Язъджъ. Ударът с глава на нападателя бе добър. Вратарят на Валенсия обаче спаси.

В добавеното време на двубоя грузинците стигнаха до още един добър шанс за изравняване на резултата. Хвича Кварацхелия напредна по левия фланг и центрира. Жорж Микаутадзе се отчете с голям пропуск.

В 96-ата минута Грузия бе близо до точката. Зурико Давиташвили засече центриране, но нямаше късмет и топката се отби в левия страничен стълб. След това той отново стреля, но в последния момент бранител на Турция застана на пътя на кълбото и запази аванса на съседите ни.

Последваха няколко статични положения за Грузия, в които се включи и вратарят Мамардашвили. При едно от тях турците организираха бърза контраатака и Керем Актюркохлу прати топката в опразнената врата.

Турция – Грузия 3:1

1:0 25′ – Мерт Мюлдюр

1:1 32′ – Георгес Микаутадзе

2:1 66′ – Арда Гюлер

3:1 90 + 7′ – Керем Актюркохлу

Турция: 1. Мерт Гюнок – 18. Мерт Мюлдюр (85′ – 2. Зеки Челик), 4. Самет Акайдин, 14. Абдулкерим Бардакчъ, 20. Ферди Кадъоглу – 22. Кан Айхан (79′ – 3. Мерих Демирал),10. Хакан Чалханоглу (К) – 6. Оркун Кьокчу, 8. Арда Гюлер (79′ – 11.Юсуф Язъджъ), 19. Кенан Йълдъз (85′ – 7. Керем Актюркохлу) – 21. Баръш Йълмаз

Резерви: 12. Алтай Байъндър, 23. Угурджан Чакър, 2. Зеки Челик, 3. Мерих Демирал, 5. Окай Йокошлу, 7. Керем Актюркохлу, 9. Дженк Тосун, 11.Юсуф Язъджъ, 13. Ахметджан Каплан, 15. Салих Йозджан, 16. Исмаил Юксек, 24. Семих Киличсой, 25. Юнус Акгюн, 26. Бертуг Йълдъръм

Селекционер: Винченцо Монтела

Грузия: 1. Гиорги Мамардашвили – 2. Отар Какабадзе, 3. Лаша Двали, 4. Гюрам Кашиа (К), 5. Соломон Кверквелия, 21. Гиорги Тситаишвили (74′ – 4. Лука Лочошвили) – 6. Гиорги Кочорашвили, 10. Гиорги Чакветадзе (74′ – 9. Зурико Давиташвили), 20. Анзор Меквабишвили – 7. Хвича Кварацхелия, 22. Жорж Микаутадзе

Резерви: 12. Лука Гугешашвили, 8. Буду Зивзивадзе, 9. Зурико Давиташвили, 11. Георги Квилитая, 13. Георги Гочолеишвили, 14. Лука Лочошвили, 15. Георгий Гвелесиани, 16. Ника Квеквескири, 17. Отар Китешвили, 18. Сандро Алтунашвили, 19. Леван Шенгелия, 23. Саба Лобжадинзе, 24. Джемал Табидзе, 26. Габриел Сигуа