Португалия измъкна победата срещу Чехия благодарение на клет защитник (ВИДЕО)

Португалия постигна изключително трудна победа с 2:1 срещу Чехия на Европейското първенство. Вторият мач от група F се изигра на стадиона в Лайпциг и предложи драматичен край.DSPORT.BG

Чехите поведоха със страхотен гол на Лукаш Провод в 62-рата минута, но „мореплавателите“ обърнаха след автогол на Робин Храна и попадение на резервата Франсиско Консейсао в добавеното време на срещата.

Същият Храна, който си вкара автогола, допусна фатална грешка при центрирането на Педро Нето към Консейсао.

През целия мач чехите се браниха страхотно, а иберийците не блестяха, но двете грешки се оказаха фатални. След победата Португалия и Турция са лидерите в група F на Евро 2024 с по 3 точки. Все още без спечелена точка са чехите и Грузия.

Португалия постепенно влезе в мача и взе инициативата. В 8-ата минута „мореплавателите“ създадоха първата голова опасност пред противниковата врата. Рафаел Леао проби по левия фланг и центрира към Кристиано Роналдо, чийто удар с глава беше неточен.

Въпреки че разиграваха повече топката, португалците трудно достигаха до голови възможности. Около четвърт час след първия сигнал Нуно Мендеш пробва късмета си с шут от далечна дистанция, но високо над напречната греда.

Далечните изстрели посока вратата на Индриж Станек продължиха. Към средата на първото полувреме Бруно Фернандеш също шутира. След лек рикошет в крака на бранител – над вратата.

В 26-ата минута „мореплавателите“ развиха бързо нападение. Фернандеш получи отдясно и пусна остро подаване по земя. Рафаел Леао се хвърли напред, но не успя да я отклони в чешката мрежа.

Пет минути по-късно Португалия създаде най-добрия си шанс от началото на двубоя. Бруно Фернандеш пусна прекрасен пас към Кристиано Роналдо. Нападателят на Ал Насър беше сам срещу Станек, но не успя да го преодолее. Последва удар на Витиня от средна дистанция – право в ръцете на вратаря.

В добавеното време на първата част Роналдо отново беше изпуснат от защитата на чехите. Той получи в наказателното поле, обърна се и стреля – в обсега на Станек, който успя да избие.

В 52-рата минута Бернардо Силва в сходна ситуация. Крайният резултат не бе различен. Шест минути по-късно Жоао Кансело беше фаулиран пред наказателното поле от Патрик Шик. Кристиано изпълни свободния удар. Той завъртя топката над чешката стена, но без проблеми за Станек.

Десет минути по-късно двубоят придоби шокиращ развой. Чехите излязоха напред в резултата! Цоуфал получи на десния фланг и нагласи топката на крака на Лукаш Провод. Без подготовка той стреля с едно докосване и матира Диого Коща. Топката се отби от десния страничен стълб на вратата и влетя в мрежата.

Много за кратко обаче чехите задържаха аванса си. В 69-ата минута резултатът беше изравнен след нелеп автогол. Нуно Мендеш беше намерен с центриране на далечната греда. Той се опита да свали топката към свой съотборник. Във вратарското поле беше Кристиано Роналдо, но след неразбирателство на Станек с Робин Хранач вторият порази собствената врата.

В 78-ата минута Витиня пробва коварен удар от дистанция. Топката тупна пред Станек, но все пак стражът спаси.

Две минути по-късно чехите развиха много добро нападение. Петр Севчик овладя в наказателното поле и предпочете да завърши сам, въпреки че имаше много по-добри опции. Рубен Диаш застана на пътя на топката, след което Цоуфал стреля от границата на наказателното поле – покрай лявата греда.

В 87-ата минута Португалия си помисли, че е спечелил. Кристиано Роналдо се извиси над защитата на Чехия и стреля с глава в гредата. Последва добавка на Диого Жота, който не пропусна да се разпише. Кристиано обаче беше в положение на тънка засада и ВАР отмени попадението.

Във 2-рата минута от добавеното време португалците все пак стигнаха до успеха. Педро Нето проби отляво и нахлу в наказателното поле. Той пусна остро центриране по земя. Хранач се беше перфектно позициониран, но пропусна топката между краката си. Появилият се в игра преди секунди Франсиско Консейсао дебнеше зад него и с лекота преодоля вратаря от близко разстояние. Така Португалия драматично стигна до крайния успех в мача.

Португалия – Чехия 2:1

0:1 Лукаш Провод 62”, 1:1 Робин Хранач – автогол 69′, 2:1 Франсиско Консейсао 90’+3′

Португалия: 22. Диого Коща – 5. Диого Далот (63′ – 14. Гонсало Инасио), 3. Пепе, 4. Рубен Диаш – 20. Жоао Кансело (90′ – 2. Нелсон Семедо), 10. Бернардо Силва, 8. Бруно Фернандеш, 23. Витиня (90′ – 25. Педро Нето), 19. Нуно Мендеш (90′ – 26. Франсиско Консейсао)  – 7. Кристиано Роналдо – К, 17. Рафаел Леао (63′ – 21. Диого Жота)

Резерви: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са, 2. Нелсон Семедо, 6. Жоао Палиня, 9. Гансало Рамош, 11. Жоао Феликс, 13. Данило, 14. Гонсало Инасио, 15. Жоао Невеш, 16. Матеуш Нунеш, 18. Рубен Невеш, 21. Диого Жота, 24. Антонио Силва, 25. Педро Нето, 26. Франсиско Консейсао

Селекционер: Роберто Мартинес

Чехия: 1. Индриж Станек – 3. Томаш Холеш (90′ + 4′ – 19. Томаш Чори), 4. Робин Хранач, 18. Ладислав Крейчи – 5. Владимир Цоуфал, 25.Павел Шулц (79′ – Петр Севчик), 22. Томас Соучек – К, 14. Лукаш Провод (79′ – 7. Антони Баржак), 12. Давид Доудера – 11. Ян Кухта (61′ – 20. Ондрей Лингр), 10. Патрик Шик (60′ – 13. Моймир Хитил)

Резерви: 16. Матей Коварж, 23. Вичеслав Ярош, 2. Давид Зима, 6. Мартин Витик, 7. Антони Баржак, 8. Петр Севчик, 9. Адам Хложек, 13. Моймир Хитил, 15. Давид Юрашек, 17. Вацлав Черни, 19. Томаш Чори, 20. Ондрей Лингр, 21. Лукаш Черв, 24. Томаш Вълчек, 26. Матей Юрашек

Селекционер: Иван Хашек

Съдия: Марко Гуида