Швейцария гледа смело към 1/8-финалите на Евро 2024, въпреки че завърши 1:1 срещу Шотландия в Кьолн. Двата отбора не определиха победител след бързи голове през първото полувреме. „Гайдарите“ запазват своите шансове също да прескочат групата и да стигнат до фазата на елиминациите.DSPORT.BG

Шотландия поведе с 1:0 в 13-ата минута. “Гайдарите” изненадаха швейцарците с бърза атака. Андрю Робъртсън организира нападението, след което подаде към Калъм МакГрегър, който след това намери Скот МакТоминей в наказателното поле, а той стреля, при което Фабиан Шер протегна десния си крак, но отклони топката и тя влетя във вратата на Ян Зомер.

Швейцария успя сравнително бързо да изравни резултата в 26-ата минута с гол на Джердан Шакири. Антъни Ралстън допусна много груба грешка, извеждайки Джердан Шакири на отлична позиция, а той с много точен удар вкара топката неспасяемо в горния десен ъгъл на вратата на Ангъс Гън.

Швейцария организира много добра атака в 32-ата минута. Рубен Варгас комбирнира с Дан Ндойе, който бе на отлична позиция в наказателното поле на Шотландия и стреля, но Ангъс Гън плонжира и успя да избие в корнер.

Швейцария вкара гол в 33-ата минута, но попадението не беше зачетено заради засада. След центриране от корнер в наказателното поле на “гайдарите”, Мануел Аканджи продължи топката с глава към Дан Ндойе, а той успя да вкара топката във вратата на Ангъс Гън, кой  беше излязъл неразчетено. Попадението обаче не беше зачетено заради положение на засада на Ндойе при паса към него от страна на Аканджи.

Дан Ндойе направи много голям пропуск в 57-ата минута. Киърън Тиърни изпусна Ндойе, който изскочи сам срещу Ангъс Гън, но не успя да намери очертатанията на вратата, стреляйки встрани от десния страничен стълб.

Киърън Тиърни получи контузия в ситуацията с Дан Ндойе и бе сменен принудително от Скот Макена в 61-ата минута.

Шотландия бе много близо до това да вкара втори гол в 67-ата минута. Андрю Робъртсън центрира от фал в наказателното поле на Швейцария, където Грант Ханли се пребори за по-добра позиция с Фабиан Шер и го изпревари, стреляйки с глава, но топката срещна десния страничен стълб на вратата на Ян Зомер.

Бреел Емболо получи отличен извеждащ пас зад отбраната на Шотландия, излезе сам срещу Ангъс Гън, а след това го прехвърли, пращайки топката във врата му в 83-ата минута. Все пак бе маркирана засада, а ВАР потвърди, че Емболо беше в нерегламентирано положение при подаването към него.

Мануел Аканджи се оказа големия герой за Швейцария в първата минута на добавеното време на срещата. Последва центриране в наказателното поле на швейцарците, което бе насочено към Андрю Робъртсън и той много добре насочи топката с глава, но Аканджи успя да се намеси и да я изчисти пред голлинията.

След това равенство Швейцария има 4 точки, а Шотландия е с 1 точка. Лидер в групата е Германия с 6 точки, докато Унгария е последен с 0.

В последния кръг от групата Германия се изправя срещу Швейцария, а Унгария срещу Шотландия.

Шотландия – Швейцария 1:1

1:0 Скот МакТоминей 13′

1:1 Джердан Шакири 26′

Шотландия: 1. Ангъс Гън – 2. Антъни Ралстън, 13. Джак Хендри, 5. Грант Ханли, 6. Киърън Тиърни (61′ – 26. Скот Макена), 3. Андрю Робъртсън (К) – 4. Скот МакТоминей, 14. Били Гилмор (79′ – 23. Кени МаКлийн), 8. Калъм МакГрегър, 7. Джон МакГин (90′ – 11. Райън Кристи) – 10. Че Адамс (90′ – 9. Лоурънс Шакланд)

Резерви: 12. Лиъм Кели, 21. Зандер Кларк, 16. Лиъм Купър, 17. Стюарт Армстронг, 18. Люис Морган, 19. Томи Конуей, 20. Райън Джак, 22. Рос МакКори, 24. Грег Тейлър, 25. Джеймс Форест

Треньор: Стив Кларк

Швейцария: 1. Ян Зомер – 22. Фабиен Шер, 5. Мануел Аканджи, 13. Рикардо Родригес – 3. Силван Видмер (84′ – 25. Зеки Амдуни), 10. Гранит Джака (К), 8. Ремо Фройлер (75′ – 16. Венсан Сиеро), 23. Джердан Шакири (59′ – 7. Бреел Емболо) – 20. Михел Аебишер, 19. Дан Ндойе (84′ – 2. Леонидас Стергиу), 17. Рубен Варгас (75′ – 26. Фабиан Рийдер)

Резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Грегор Кобел, 4. Нико Елведи, 9. Ноа Окафор. 11. Ренато Щефен, 15. Седрик Цесигер, 18. Квадво Дуа, 24. Ардон Яшари