Испания победи Италия с минималното 1:0 в мегасблъсъка от група “B” на Европейското първенство. Момчетата на Луис де ла Фуенте бяха по-добрият отбор през по-голямата част от мача, но победиха само с един гол разлика, който падна след като Рикардо Калафиори прати топката в собствената си врата. DSPORT.BG

Испанците се класираха за следващата фаза като първи в групата. Италия е втори с 3 точки, а Албания и Хърватия имат по 1. В последния кръг от груповата фаза Испания ще срещне Албания, а Италия – Хърватия.

Още във втората минута Нико Уилямс центрира в наказателното поле, където Педри игра с глава, но Джанлуиджи Донарума с една ръка отклони топката.

В 10-ата минута Джанлука Скамака се впусна в атака, но при опита му да върне топката назад, Родри бе на място, за да поеме контрола. В ответната атака Мората центрира към Нико от границата на наказателното поле, но футболистът на Атлетик Билбао стреля неточно с глава.

В следващите минути испанците задържаха повече топката, но без да успеят да създадат опасност за Джанлуиджи Донарума.

В 24-ата минута Ламин Ямал проби добре през центъра и пусна към Алваро Мората, но нападателят на Атлетико Мадрид се забави и ударът му бе отразен от Донарума. Минута след това Фабиан Руис пробва рефлекса на Донарума с изстрел от дистанция, но италианският страж с една ръка не допусна на топката да влезе във вратата му.

Испанците продължиха с постепенните атаки и многото пасове, докато италианците изчакваха грешки на момчетата на Луис де ла Фуенте.

В 41-ата минута Фабиан Руис пак опита изстрел от дистанция и Донарума отново улови.

В края на полувремето италианците отправиха първия си удар от началото на мача – Федерико Киеза стреля високо над вратата, пазена от Унай Симон.

След почивката Лучано Спалети направи две промени в състава си – Браян Кристанте и Андреа Камбиасо влязоха на местата на Жоржиньо и Давиде Фратези.

В 52-ата минута Кукурея върна към Педри, но халфът на Барса пропусна от чиста позиция да накаже Донарума.

В 55-ата минута след поредния пробив отляво на Нико Уилямс, който центрира, а Алваро Мората продължи с глава, за да принуди Рикардо Калафиори да си отбележи автогол.

Пет минути по-късно Ламин Ямал отправи хубав удар, който мина на сантиметри от целта.

В 66-ата минута Ретеги пусна остър пас към Браян Кристанте, но футболистът на Рома не успя да отиграе.

В 71-ата минута с майсторско изпълнение Нико Уилямс уцели гредата.

Три минути след това Лоренцо Пелегрини стреля над вратата от пряк свободен удар. В оставащите минути до края на мача италианците търсеха все по-усилено изравнителното попадение. В 86-ата минута след центриране от корнер Унай Симон улови топката.

ИСПАНИЯ – ИТАЛИЯ 1:0

1:0 Рикардо Калафиори 55′ (авт)

Испания: 23. Унай Симон, 2. Дани Карвахал, 3. Робин Льо Норман, 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея, 8. Фабиан Руис, 16. Родри, 20. Педри (72 – 15. Алекс Баена), 19. Ламин Ямал (72 – 11. Феран Торес), 7. Алваро Мората – К (77 – 26. Айосе Перес ), 17. Нико Уилямс (78 – 21. Микел Оярсабал)

Резерви: 1. Давид Рая, 13. Алекс Ремиро, 4. Начо, 5. Дани Вивиан, 6. Микел Мерино, 9. Хоселу, 10. Дани Олмо, 11. Феран Торес, 12. Алехандро Грималдо, 15. Алекс Баена, 18. Мартин Субименди, 21. Микел Оярсабал, 22. Хесус Навас, 25. Фермин Лопес, 26. Айосе Перес

Селекционер: Луис де ла Фуенте

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума – К, 2. Джовани Ди Лоренцо, 5. Рикардо Калафиори, 23. Алесандро Бастони, 3. Федерико Димарко, 8. Жоржиньо (46 – 16. Браян Кристанте), 18. Николо Барела,  7. Давиде Фратези (46 – 24. Андреа Камбиасо), 10. Лоренцо Пелегрини (82 – 11. Джакомо Распадори), 14. Федерико Киеза (64 – 19. Матео Ретеги), 9. Джанлука Скамака (64 – 20. Матиа Дзакани)

Резерви: 12. Гийлиелмо Викарио, 26. Алекс Мерет, 4. Алесандро Бонджорно, 6. Федерико Гати, 11. Джакомо Распадори, 13. Матео Дармиан, 15. Раул Беланова, 16. Браян Кристанте, 17. Джанлука Манчини, 19. Матео Ретеги, 20. Матиа Дзакани, 21. Николо Фаджоли, 22. Стефан Ел Шаарауи, 24. Андреа Камбиасо, 25. Микаел Фолоруншо

Селекционер: Лучано Спалети