Първото нулево равенство на Евро 2024 дойде в голямото дерби между Нидерландия и Франция от Група „D“, което завърши 0:0, но с едно много дискусионно съдийско решение в ущърб на „лалетата“. В 69-ата минута гол на Шави Симонс не бе зачетен, тъй като според ВАР, Дензъл Дъмфрис е пречел на Майк Менян.DSPORT.BG

С това равенство двата отбора събраха по 4 точки на върха в групата, където начело остава Нидерландия, тъй като има 1 гол повече от „петлите“, с които имат еднаква голова разлика. В последния кръг от групата Нидерландия се изправя срещу Австрия, докато Франция ще срещне Полша, като и двата мача са на 25 юни от 19:00 часа българско време съответно в Берлин и Дортмунд.

Мачът в Лайпциг, в който участие не взе супрезвездата на “петлите” Килиан Мбапе, започна чудесно за Нидерландия, като в 1-ата минута Жереми Фримпонг бе изведен на дясното крило, но ударът му по диагонала бе спасен от Майк Менян.

Франция отговори с удар извън наказателното поле на Антоан Гризман, но Барт Вербрюген също се намеси добре в 5-ата минута.

Темпото в мача остана високо, а ситуациите пред двете врати следваха една след друга.

В 14-ата минута отбраната на Нидерландия се пропука и Франция можеше да отбележи, но Гризман не можа да стреля от вратарското поле. Секунди по-късно нападателят на Атлетико Мадрид отново получи топката, но ударът му с левия крак мина покрай десния страничен стълб на нидерландската врата.

Отговорът на “лалетата” не закъсня, след като Коди Гакпо шутира опасно в 16-ата минута, но ударът му извън наказателното поле напусна очертанията на терена след рикошет във френски футболист, но след отсъдения корнер не последва нещо опасно за Менян.

Маркюс Тюрам можеше да даде аванс на французите в 28-ата минута, когато бе изведен вляво от вратата, нахлу в наказателното поле и стреля, но топката мина над вратата.

Десет минути преди края на редовното време на първата част Шави Симонс проби през центъра и стреля от около 20 метра, но твърде слабо, за да затрудни френския вратар.

В 41-ата минута Антоан Гризман стреля от пряк свободен удар вляво от вратата, но след рикошет в стената топката излезе в корнер.

До края на първата част тимът на Дидие Дешан бе по-активен, но до гол не се стигна и двата отбора се прибраха на почивка при нулево равенство.

Второто полувреме също започна с висок интензитет и непрестанни атаки към двете врати, но голът така и не падаше. Постепенно темпото спадна и двата отбора внимаваха повече при действията си във фаза атака и фаза защита.

След час игра Усман Дембеле нахлу към центъра и подаде на Тюрам, но ударът му по земя бе неточен.

В 65-ата минута „петлите“ направиха огромен пропуск. Дембеле бе намерен в наказателното поле и успя да се пребори за топката. Тя отиде в краката на Н‘Голо Канте, който намери Антоан Гризман на чиста позиция. От непосредствена близост обаче нападателят не съумя да преодолее Вертбрюкен. Стражът на „лалетата“ успя да избие с крак.

Две минути след това удар на Дембеле мина над вратата, но хватката на “петлите” около вратата на “лалетата” се затягаше.

Нидерландия осъществи чудесна атака в 69-ата минута, когато Менян спаси удар на Депай, но топката се върна към Шави Симонс, който от 15-ина метра я прати в долния ляв ъгъл на вратата на “петлите”. Страничният съдия вдигна флага си за засада, тъй като в близост до вратаря на Франция бе Дензъл Дъмфрис, който според ВАР влияеше на Менян и голът не бе зачетен! Решението на съдиите обаче бе повече от дискусионно, тъй като нидерландският футболист не бе пред, а на около 2 метра встрани от френския вратар и попадението спокойно можеше да бъде зачетено.

Последваха по-силни минути за тима на Роналд Куман.

Опитът за натиск на нидерландците бе овладян и в последните минути Франция бе по-активен в предни позиции.

Нидерландия – Франция 0:0

Нидерландия: 1. Барт Вербрюген – 22. Дензъл Дъмфрис, 6. Стефан де Фрай, 4. Върджил ван Дайк (К), 5. Нейтън Аке – 24. Йерди Шутен (73′ – 16. Джой Веерман) – 12. Жереми Фримпонг (73′ – 2. Лютшарел Гертрауда), 7. Шави Симонс (73′ – 8. Жоржиньо Вайналдум), 14. Тияни Райндърс, 11. Коди Гакпо – 10. Мемфис Депай (79′ – 9. Вут Вегхорст)

Резерви: 13. Джъстин Байлоу, 23. Марк Флекен, 2. Лютшарел Гертрауда, 3. Матайс Де Лихт, 8. Жоржиньо Вайналдум, 9. Вут Вегхорст, 15. Мики ван де Вен, 16. Джой Веерман, 17. Дейли Блинд, 18. Дониел Мален, 19. Брайън Броби, 20. Иън Маатсен, 21. Джошуа Зиркзее, 25. Стивън Бергвайн, 26. Райън Гравенберх

Селекционер: Роналд Куман

Франция: 16. Майк Менян – 5. Жул Кунде, 4. Дайо Упамекано, 17. Уилиам Салиба, 22. Тео Ернандес – 13. Н’голо Канте, 8. Орелиен Чуамени – 11. Усман Дембеле (75′ – 20. Кингсли Коман), 14. Адриен Рабио, 15. Маркюс Тюрам (75′ – 9. Оливие Жиру), 7. Антоан Гризман (К)

Резерви: 1. Брис Самба, 2. Бенжамен Павар, 3. Ферлан Менди, 6.Едуардо Камавинга, 9. Оливие Жиру, 10. Килиан Мбапе, 12. Рандъл Коло Муани, 18. Уорън Заир-Емери, 19. Юсуф Фофана, 20. Кингсли Коман, 21. Жонатан Клос, 23. Алфонс Ареола, 24. Ибрахима Конате, 25. Брадли Баркола

Селекционер: Дидие Дешан

Съдия: Антъни Тейлър (Англия)