Унгария победи Шотландия с 1:0 в последен мач за двата отбора от Група “А” на Евро 2024. Във втората минута на добавеното време на мача Кевин Чобот получи топката вляво от шотландската врата и стреля по диагонала, но топката се отби в десния страничен стълб. Секунди преди края на 10-минутното добавено време Кевин Чобот завърши една контраатака на Унгария, пращайки топката в мрежата след пас на Роланд Салай отдясно. DSPORT.BG

По този начин Унгария събра 3 точки и завършва трети в групата, като все още има шанс да се класира на елиминации, докато “гайдарите” отпадат от Евро 2024, завършвайки последни с 2 точки.

В другия мач от Група “А” Швейцария и Германия не се победиха, завършвайки 1:1, като така Бундестима завърши първи със 7 точки, а “кръстоносците” остават втори с 5 точки.

Мачът в Щутгарт започна на ниско темпо, а в първите минути “гайдарите” владееха топката в по-дълги периоди от време.

Първият точен удар обаче, бе за Унгария, като го отправи Бендегус Бола, който се включи от дълбочина в 8-ата минута и стреля от дистанция, но Ангъс Гън спаси.

Тимовете на Стив Кларк и Мурат Якин действаха много внимателно, знаейки с какво значение е мачът помежду им, и затова положенията пред двете врати в първата половина на първото полувреме бяха малко.

Шотландия продължи да владее повече топката и чрез постепенни атаки да преодолее защитата на унгарците, които пък действаха предимно на контраатаки.

Постепенно Унгария изнесе играта в половината на “гайдарите”. В 32-ата минута Доминик Собослай шутира от пряк свободен удар, но от малко под 25 метра уцели стената и топката излезе в корнер, след който не последва опасност за Ангъс Гън. В 35-ата минута Роланд Салай стреля от дистанция, но топката мина над вратата.

Четири минути преди края на първата част Доминик Собослай центрира меко в наказателното поле от пряк свободен удар. Вдясно от вратата се бе включил Вили Орбан, който стреля с глава, но прати топката над вратата.

В крайна сметка, до полувремето нулевото равенство се запази, а този резултат не устройва нито един от двата тима.

Унгария започна по-добре второто полувреме, а в 49-ата минута Салай получи топката в наказателното поле с гръб към вратата, обърна се и шутира, но шотланският страж спаси.

В следващите минути атаките към двете врати зачестиха, тъй като Шотландия и Унгария се усетиха, че трябва да търсят гол, с който да спечелят мача и да имат шанс да се класират за елиминациите на турнира.

В 64-ата минута Собослай центрира заучено от пряк свободен удар. Топката стигна до Бола вляво от вратата на Шотландия и той центрира. От границата на вратарското поле Мартон Дардай стреля с глава, но ударът му бе неточен.

Пет минути по-късно се стигна до спиране на играта, тъй като централният нападател на Унгария Барнабас Варга се сблъска с вратаря на Шотландия Ангъс Гън и се строполи на земята. Играта веднага бе спряна, на терена влязоха лекари, а футболистите на Унгария взеха одеяла, с които прикриха случващото се с Варга от очите на феновете. Към Варга бяха донесени и дефибрилатори, които започнаха да се слагат по стадионите из цяла Европа след случилото се с Кристиан Ериксен в мача между Дания и Финландия на Евро 2021, когато датският халф получи сърдечен арест и животът му бе спасен благодарение на бързата и адекватна намеса на лекарите на онзи мач. В 73-ата минута футболистът на Ференцварош бе изнесен на носилка от терена и пое към болницата в Щутгарт, където се провежда мачът.

Срещата бе подновена в 75-ата минута, като на мястото на Варга в игра се появи Мартин Адам.

Последваха много интересни минути, в които двата отбора се сетиха, че се нуждаят от гол и тръгнаха в атака. Нападенията им обаче бяха доста разпокъсани и не бяха изграждани с идея и мисъл.

В първата минута от добавеното време Доминик Собослай бе изведен вляво от вратата на Гън, но ударът на футболиста на Ливърпул бе отразен.

Минута по-късно лявата зона на шотландската отбрана се пропука и резервата Кевин Чобот получи възможност да стреля, но удари десния страничен стълб.

Шотландия имаше своя шанс в 7-ата минута от продължението, когато Люис Морган центрира отдясно, а Скот Мактоминей засече топката в наказателното поле, но не уцели вратата.

Минута преди края на 10-минутното продължение “гайдарите” изпълниха корнер, след който не застрашиха вратата на Петер Гулачи. Последва бърза контраатака за “маджарите”, при която топката бе насочена към Салай на дясното крило.

Той навлезе в наказателното поле и почти от аутлинията върна топката към центъра на пеналтерията. Собослай не успя да засече топката, но тя стигна до резервата Кевин Чобот, който фронтално срещу вратата не сгреши и вкара гол, с който донесе победата на Унгария в този толкова драматичен мач!

Благодарение на този успех “маджарите” завършват трети в Група “А” с 3 точки и голова разлика -1 и така все още имат шансове да се класират за елиминациите на Европейското първенство като един от 4-те най-добри 3-ти отбори в 6-те групи. За Шотландия пък участието на турнира в Германия приключи, след като “гайдарите” завършиха последни в групата си с 2 точки.

Шотландия – Унгария 0:1

0:1 Кевин Чобот (90′ + 10′)

Стартови състави:

Шотландия: 1. Ангъс Гън – 2. Антъни Ралстън (83′ – 23. Кени Макклийн), 13. Джак Хендри, 5. Грант Ханли, 26. Скот МакКена, 3. Анди Робъртсън (К) (89′ – 18. Люис Морган) – 7. Джон МакГин (76′ – 17. Стюарт Армстронг), 14. Били Гилмор (83′ – 11. Райън Кристи), 8. Калъм МакГрегър, 4. Скот МакТоминей – 10. Че Адамс (76′ – 9. Лорънс Шанкланд)

Резерви: 12. Лиъм Кели, 21. Зандър Кларк, 9. Лорънс Шанкланд, 11. Райън Кристи, 16. Лиъм Купър, 17. Стюарт Армстронг, 18. Люис Морган, 19. Томи Конуей, 20. Райън Джак, 22. Рос Маккори, 23. Кени Макклийн, 24. Грег Тейлър, 25. Джеймс Форест

Селекционер: Стив Кларк

Унгария: 1. Петер Гулачи – 21. Ендре Ботка, 6. Вили Орбан, 24. Мартон Дардай (74′ – 4. Атила Шалай) – 14. Бендегус Бола (86′ – 23. Кевин Чобот), 17. Калъм Стайлс (61′ – 8. Адам Наги), 13. Андрас Шефер, 11. Милош Керкез (86′ – 18. Жолт Наги) – 20. Роланд Салай, 19. Барнабас Варга (74′ – 9. Мартин Адам), 10. Доминик Собослай (К)

Резерви: 12. Денес Дибус, 22. Петер Шапанос, 2. Адам Ланг, 3. Ботонд Балог, 4. Атила Шалай, 5. Атила Фиола, 7. Лоик Него, 8. Адам Наги, 9. Мартин Адам, 15. Ласло Клайнхайслер, 16. Даниел Газдаг, 18. Жолт Наги, 23. Кевин Чобот, 25. Кристофер Хорват, 26. Михали Ката

Селекционер: Марко Роси