Германия спечели група A на Европейското първенство, на което е домакин. Стори го изключително трудно след драматично равенство 1:1 срещу Швейцария във Франкфурт.

Бундестима се нуждаеше минимум от точка, но изоставаше в резултата до самия край. „Кръстоносците“ поведоха чрез попадението на Дан Ндойе в 28-ата минута и запазиха аванса си 3-тата минута от добавеното време.DSPORT.BG

Тогава появилият се от резервната скамейка Никлас Фюлкруг порази вратата на Ян Зомер със страхотно изпълнение с глава.

По този начин Германия завършва груповата фаза със 7 точки и очаква да научи съперника си на 1/8-финалите. Той ще е вторият в група C, съответно някой измежду Англия, Сърбия, Словакия и Дания.

Въпреки разочарованието в края срещу германците – „кръстоносците“ също продължават напред към елиминациите като втори в група А с 5 точки. Тимът на Мурат Якин ще срещне вторият от група B – Хърватия, Италия или Албания. За Швейцария силни минути днес отново записа Квадво Дуа. Нападателят на Лудогорец се появи в игра в 65-ата минута и води атаката.

Унгария съкруши Шотландия в 100-ата минута и мечтае за елиминации

Германците влязоха остро в мача и стигнаха до голова възможност още във 2-рата минута. Джамал Мусиала изведе Илкай Гюндоган в наказателното поле. Капитанът обаче беше спрян от Фабиан Шер, който изчисти в корнер. При последвалото изпълнение Кай Хаверц стреля с глава право в ръцете на Ян Зомер.

Около четвърт час по-късно Бундестима организира стойностна атака. Максимилиан Мителщет получи отляво по атаката и центрира остро по земя към Джамал Мусиала. Футболистът на Байерн Мюнхен беше изпреварен от Михел Абишер, който изчисти на крака на Роберт Андрих. Последва удар, Ян Зомер не се намеси добре и топката влетя в мрежата. ВАР обаче се намеси и главният съдия Даниеле Орсато отмени попадението заради нарушение на Мусиала срещу Абишер.

В 28-ата минута швейцарците шокиращо излязоха напред в резултата. Ремо Фройлер беше намерен в наказателното поле. Той пусна остър пас, успореден на голлинията към Дан Ндойе. 23-годишният играч на Болоня се хвърли напред и преодоля Нойер. Останаха съмнения за засада, но полуавтоматичната система не засече нередност.

Секунди след изпълнението на центъра от страна на германците Дан Ндойе отново бе изпуснат от германската защита. Той отправи удар по диагонала, но Мануел Нойер съумя да се намеси.

Германия тръгна в атака в търсене на изравнителен гол. Тони Кроос центрира на далечната греда към Антонио Рюдигер. Защитникът заби топката в земята и я изпрати в аут. До почивката играчите на Мурат Якин удържаха аванса си.

В 50-ата минута Флориан Вирц пусна разсичащ защитата на Швейцария пас. Мусиала се озова на чиста позиция и стреля, но в обсега на Ян Зомер, който изби. След това Гюндоган опита добавка, но в аут.

Пет минути по-късно Андрих нагласи топката на десния крак на Тони Кроос, който стреля от дистанция. Зомер замръзна и за негово щастие топката излезе в аут.

В германския тим липсваше идея как да преодолее добре подредената швейцарска защита. В 62-рата минута Давид Раум пробва късмета си с шут от разстояние, но в аут.

В 65-ата минута нападателят на Лудогорец Квадво Дуа се появи на терена от резервната скамейка. Той застана на върха на атаката на мястото на Бреел Емболо.

В 68-ата минута Хаверц засече с глава центриране в пеналтерията на Швейцария. Той остана под топката и нанесе добър удар. Топката излезе в аут.

Две минути по-късно германците направиха огромен пропуск. Йозуа Кимих овладя на границата на вратарското поле. Неговият удар беше отразен. Максимилиан Байер се опита да направи добавка, но бе задържан от Силван Видмер. Даниеле Орсато не уважи претенциите на Бундестима за дузпа. ВАР не го повика. „Кръстоносците“ оцеляха.

В 74-тата минута Квадво Дуа изпробва Мануел Нойер, като не успя да го затрудни с удар по земя отдалеч. Гранит Джака се пребори за топката и комбинира с аса на българския шампион.

Седем минути преди изтичането на редовното време топката отново се озова в мрежата на Нойер, но попадението не беше зачетено заради засада. При изритана топка от Зомер – Квадво Дуа отигра с петичка и намери Зеки Амдуни, който изведе Рубен Варгас сам срещу германския страж. Нойер беше преодолян, но радостта на швейцарците беше прекъсната от високо вдигнатия флаг на асистент-съдията.

В ответната атака Кроос изпълни корнер за домакините на Евро 2024. Той качи топката на главата на Хаверц, който стреля с глава. Топката кацна върху напречната греда и излезе в аут.

В 88-ата минута Нойер трябваше да прави страхотно спасяване. Варгас пусна към Джака. Капитанът на Швейцария стреля опасно, но Нойер съумя да избие в корнер.

В добавеното време на срещата Германия най-сетне съумя да порази мрежата зад Ян Зомер. Раум изсипа топката в наказателното поле на швейцарците. Там над всички се извиси резервата Никлас Фюлкруг, който не остави никакви шансове на швейцарския страж. По този начин бе оформен крайният резултат.

Швейцария – Германия 1:1

1:0 Дан Ндойе 28′, 1:1 Никлас Фюлкруг 90’+3′

Швейцария: 1. Ян Зомер, 3. Силван Видмер, 5. Мануел Аканджи, 7. Бреел Емболо (65′ – 18. Квадво Дуа), 8. Ремо Фройлер, 10. Гранит Джака – К, 13. Рикардо Родригес, 19. Дан Ндойе (65′ – 25. Зеки Амдуни), 20. Михел Абишер, 22. Фабиан Шер, 26. Фабиан Ридер (65′ – 17. Рубен Варгас)

Резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Грегор Кобел, 2. Леонидас Стергиу, 4. Нико Елведи, 6. Денис Закария, 9. Ноа Окафор, 11. Ренато Щефен, 14. Стивън Цубер, 15. Седрик Цезигер, 16. Венса Сиеро, 17. Рубен Варгас, 18. Квадво Дуа, 23. Джердан Шакири, 24. Ардон Яшари, 25. Зеки Амдуни

Селекционер: Мурат Якин

Германия: 1. Мануел Нойер – 6. Йозуа Кимих, 2. Антонио Рюдигер, 4. Йонатам Та (61′ – 15. Нико Шлотербек), 18. Максимилиан Мителщет (61′ – 3. Давид Раум) – 23. Роберт Андрих (65′ – 14. Максимилиан Байер), 8. Тони Кроос – 10. Джамал Мусиала (76′ – 9. Никлас Фюлкруг), 21. Илкай Гюндоган – К, 17. Флориан Вирц (76′ – 19. Лерой Сане) – 7. Кай Хаверц

Резерви: 12. Оливер Бауман, 22. Марк-Андре тер Стеген, 3. Давид Раум, 5. Паскал Грос, 9. Никлас Фюлкруг, 11. Крис Фюрих, 13. Томас Мюлер, 14. Максимилиан Байер, 15. Нико Шлотербек, 16. Валдемар Антон, 19. Лерой Сане, 20. Бенямин Хенрикс, 24. Робин Кох, 25. Емре Джан, 26. Денис Ундав

Селекционер: Юлиан Нагелсман