Испания завърши по перфектен начин груповата фаза на Европейското първенство след победа с 1:0 над Албания.

Единственото попадение в срещата бе дело на Феран Торес, който се разписа в 13-ата минута на двубоя. По този начин селекцията на Луис де ла Фуенте записа три победи с три чисти мрежи в групите на Евро 2024.

Срещата има значение само за албанците, които ще търсят чудотворно класиране за елиминационната фаза чрез излизане от групата на смъртта, където са още отборите на Италия и Хърватия. Мачът е без никакво значение за отбора на Испания, който вече си осигури първото място. Поради тази причина Луис де ла Фуенте прави 10 промени в състава си спрямо мача с Италия.

В началните минути албанците опитаха да притиснат състава на Луис де ла Фуенте в търсене на ранен гол, но иберийците не допуснаха опасности пред Давид Рая.

Първата по-добра възможност бе за Испания. В 12-ата минута Микел Мерино стреля с глава, но Стракоша успя да отрази.

Минута след това испанците поведоха в резултата. Аймерик Лапорт пусна към Дани Олмо, а той прати дълъг извеждащ пас към Феран Торес, който с премерен изстрел прати топката в мрежата на Стракоша.

В 21-ата минута Дани Олмо опита изстрел от дистанция, но бе доста неточен. Пет минути по-късно Дани Вивиан центрира от корнер, но Мерино не успя да стигне навреме до топката.

В 41-ата минута Алехандро Грималдо центрира към далечната греда, където беше Феран Торес, но изстрелът на нападателя с глава мина над вратата.

В края на първата част Кристиян Аслани отправи силен изстрел от дъгата на наказателното поле, но Давид Рая показа рефлекс и изби топката.

Второто полувреме започна с по-добра игра на испанците. В 50-ата минута Дани Олмо навлезе в наказателното поле, но не успя да намери Хоселу и атака изгуби остротата си.

В 62-ата минута юношата на Барселона Фермин Лопес направи своя официален дебют за Испания, заменяйки Микел Оярсабал.

В 64-ата минута Армандо Броя стреля, след като топката достигна до него след центриране от свободен удар, но Рая отново внимаваше и изби.

В 76-ата минута Ямал върна към Фермин Лопес, който пусна пас към Алваро Мората, но нападателят на “ла роха” бе в засада. В ответната атака Аслани стреля встрани от вратата, пазена от Давид Рая.

Медон Бериша отправи изстрел, който рикошира в Льо Норман, но Рая лесно улови въпреки това. Минута след това Олмо получи добро подаване от Мората, но ударът му бе блокиран.

Във втората минута на добавеното време Давид Рая показа, че и вторият вратар на Испания заслужава своето място под рамката на вратата, правейки много добро спасяване.

АЛБАНИЯ – ИСПАНИЯ 0:1

0:1 Феран Торес 13′

Албания: 23. Томас Стракоша, 2. Иван Балиу, 6. Берат Джимсити -к, 5. Арлинд Айети, 3. Марио Митай, 14. Казим Лачи (70 – 16. Медон Бериша), 20. Илбер Рамадани, 21. Кристиян Аслани, 9. Ясир Асани (81 – 17. Ернест Мучи), 7. Рей Манай (58 – 11. Армандо Броя), 10. Недим Байрами (70 – 26. Арбер Ходжа)

Резерви: 1. Етрит Бериша, 12. Елхан Кастрати, 4. Елсеид Хусай, 8. Клаус Газула, 11. Армандо Броя, 13. Енеа Михай, 15. Таулант Сефери, 16. Медон Бериша, 17. Ернест Мучи, 18. Ардиан Исмаили, 22. Амир Абраши, 24. Мараш Кумбула, 25. Насер Алий, 26. Арбер Ходжа

Селекционер: Силвиньо

Испания: 1. Давид Рая, 22. Хесус Навас, 5. Дани Вивиан, 14. Аймерик Лапорт (46 – 3. Робин льо Норман), 12. Алехандро Грималдо, 18. Мартин Субименди, 10. Дани Олмо (84 – 15. Алекс Баена), 6. Микел Мерино (62 – 25. Фермин Лопес), 11. Феран Торес (71 – 19. Ламин Ямал), 9. Хоселу (71 – 7. Алваро Мората), 21. Микел Оярсабал

Резерви: 13. Алекс Ремиро, 23. Унай Симон, 2. Дани Карвахал, 3. Робин льо Норман, 7. Алваро Мората, 8. Фабиан Руис, 15. Алекс Баена, 17. Нико Уилямс, 19. Ламин Ямал, 20. Педри, 24. Марк Кукурея, 25. Фермин Лопес

Селекционер: Луис де ла Фуенте

Съдия: Глен Ниберг (Швеция)

ВАР: Кристиан Дингерт (Германия)