Хърватия и Италия завършиха наравно 1:1 в изключително драматичен мач от Група „B“ на Европейското първенство в Германия. По този начин европейският шампион се класира за 1/8-финалите в турнира като втори в групата с 4 точки и ще се изправи срещу Швейцария в елиминациите. “Шахматистите” остават на трето място с 2 точки и почти сигурно отпадат от Евро 2024. DSPORT.BG

Хърватия поведе в резултата в 55-ата минута, когато Лука Модрич вкара при добавка след удар на Анте Будимир. 33 секунди по-рано Джалуиджи Донарума спаси дузпа на Модрич, отсъдена за игра с ръка на Давиде Фратези. В 8-ата минута от добавеното време Рикардо Калафиори напредна мощно през центъра, подаде наляво към Матия Дзакани и той с красив удар с десния крак изравни резултата.

Мачът в Лайпциг започна с не особено високо темпо, като в първите минути Хърватия владееше топката в по-дълги периоди от време.

“Шахматистите” имаха много добър шанс в 5-ата минута, когато топката стигна до Лука Сучич, който си я нагласи на левия крак и стреля от около 20 метра, но Джанлуиджи Донарума спаси с една ръка.

Последваха по-силни минути за Италия, който атакуваше предимно по крилата чрез Джовани Ди Лоренцо и Федерико Димарко.

В 22-ата минута Лоренцо Пелегрини центрира отдясно и намери Матео Ретеги фронтално срещу вратата, но ударът на нападателя бе блокиран от хърватски защитник.

Три минути след това Доминик Ливакович излезе далеч извън наказателното си поле, за да изчисти една топка, с която се целеше извеждане на Пелегрини сам срещу вратаря.

Вратарят на Хърватия направи брилянтно спасяване в 27-ата минута, когато след ъглов удар, топката стигна до Николо Барела, който бе вляво от наказателното поле на Хърватия. Последва меко центриране към далечната греда, където Алесандро Бастони бе оставен без опека и стреля с глава, но Ливакович показа котешки рефлекс и спаси.

След това дойдоха по-силни минути за възпитаниците на Златко Далич, които обградиха наказателното поле на Джанлуиджи Донарума.

Девет минути преди края на редовното време Италия създаде добра атака, при която Лоренцо Пелегрини успя да си отвори пространство за шут от около 13-14 метра, но изстреляната от него топка бе уловена от хърватския вратар.

Въпреки многото положения, до края на първото полувреме не се стигна до гол и така двата отбора се прибраха на почивка при нулево равенство.

Второто полувреме започна с двуостра игра, като Хърватия постепенно наложи натиск срещу вратата на “адзурите”. В 53-ата минута главният съдия Дани Маккели отиде да разгледа с ВАР ситуация, при която Давиде Фратези игра с ръка в наказателното поле при опит за удар на Марин Понграчич.

Решението на нидерландският съдия бе дузпа за Италия. Зад топката застана Лука Модрич, който в 54-ата минута стреля към долния ляв ъгъл, но Джанлуиджи Донарума изчака, хвърли се точно натам и спаси дузпата. 33 секунди по-късно обаче, топката отново бе върната в наказателното поле на Италия. Анте Будимир стреля от движение. Донарума спаси, но при добавката Модрич се реабилитира и вкара от границата на вратарското поле – 1:0 за Хърватия.

Тимът на Лучано Спалети реагира като ужилен след това попадение и тръгна в атака, а в игра се появи Федерико Киеза.

В 67-ата минута защитата на Хърватия забрави Матео Дармиан в наказателното поле вдясно от вратата на Ливакович, но бранителят се засуети и ударът му бе блокиран.

Пет минути след това Джакомо Распадори обстрелва вратата на Хърватия от пряк свободен удар, но топката бе спряна от стената.

Натискът на европейския шампион продължи, а Хърватия трябваше да удържа непрекъснатите италиански атаки.

Тимът на Лучано Спалети тръгна вабанк в търсене на изравнителен гол, което отвори много пространства в защитата на Италия и “шахматистите” опитаха да се възползват от тях, за да търсят втори гол, с който да си подпечатат победата.

Три минути преди края на редовното време Фратези пусна къс пас към Киеза, който центрира по земя от дясното крило, но Джанлука Скамака не успя да засече топката във вратарското поле на Хърватия.

В добавеното време сякаш Италия се предаде и така и не успяваше да изгради структурирани атаки, докато Хърватия бе по-свеж и успяваше да задържа топката.

В последната 8-а минута от добавеното време младият защитник Рикардо Калафиори, който си вкара автогол срещу Испания при поражението на “адзурите” с 0:1, взе нещата в свои ръце. Футболистът на Болоня проби мощно през центъра, достигна до дъгата на хърватското наказателното поле и пусна топката вляво от себе си, където Матия Дзакани бе оставен съвсем сам. Футболистът на Лацио не се поколеба и стреля директно с десния крак, като не остави шансове на Доминик Ливакович, пращайки топката в горния ляв ъгъл на вратата му за 1:1!

По този начин европейският шампион се класира за елиминациите, където ще срещне Швейцария в битка за място на 1/4-финалите. Хърватия пък остана на трето място в групата си с 2 точки и почти сигурно няма да попадне сред най-добрите четири отбора, завършили на трето място в шестте групи, които също ще се класират за 1/8-финалите.

На първо място в Група “B” завърши Испания, който победи Албания с 1:0 и завърши с 9 точки, докато албанците остават на дъното само с точка в актива си.

Хърватия – Италия 1:1

1:0 Лука Модрич (55′), 1:1 Матия Дзакани (90′ + 8′)

Стартови състави:

Хърватия: 1. Доминик Ливакович – 2. Йосип Станишич, 6. Йосип Шутало, 3. Марин Понграчич, 4. Йошко Гвардиол – 10. Лука Модрич (К) (80′ – 7. Ловро Майер), 11. Марсело Брозович, 8. Матео Ковачич (70′ – 18. Лука Иванушец) – 25. Лука Сучич (70′ – 14. Иван Перишич), 9. Андрей Крамарич (89′ – 22. Йосип Юранович) – 15. Марио Пашалич (46′ – 16. Анте Будимир)

Резерви: 12. Недилко Лабрович, 23. Ивица Ивушич, 5. Мартин Ерлич, 7. Ловро Майер, 14. Иван Перишич, 16. Анте Будимир, 17. Бруно Петкович, 18. Лука Иванушец, 19. Борна Соса, 20. Марко Пяца, 21. Домагой Вида, 22. Йосип Юранович, 24. Марко Пашалич, 16. Мартин Батурина

Селекционер: Златко Далич

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума (К) – 2. Джовани Ди Лоренцо, 23. Алесандро Бастони, 5. Рикардо Калафиори, 13. Матео Дармиан (82′ – 20. Матия Дзакани) – 18. Николо Барела, 8. Жоржиньо (82′ – 21. Николо Фаджоли) – 11. Джакомо Распадори (75′ – 9. Джанлука Скамака), 10. Лоренцо Пелегрини (46′ – 7. Давиде Фратези), 3. Федерико Димарко (57′ – 14. Федерико Киеза) – 19. Матео Ретеги

Резерви: 12. Гуилелмо Викарио, 26. Алекс Мерет, 4. Алесандро Бонджорно, 6. Федерико Гати, 7. Давиде Фратези, 9. Джанлука Скамака, 14. Федерико Киеза, 15. Раул Беланова, 16. Браян Кристанте, 17. Джанлука Манчини, 20. Матия Дзакани, 21. Николо Фаджоли, 22. Стефан Ел Шаарауи, 24. Андреа Камбиазо, 25. Микел Фолоруншо

Селекционер: Лучано Спалети