Португалия се класира за четвъртфиналите на Евро 2024, след като спечели срещу Словения в първия мач, който се реши след изпълнение на дузпи. Диого Коща хвана три от три дузпи на словенските футболистити. Кристиано Роналдо си отдъхна, защото пропусна от бялата точка в 105-ата минута, когято Ян Облак спаси. В 115-ата минута Бенямин Шешко пропусна най-чистото положение в мача, след като излезе сам срещу Диого Коща, но португалският вратар се справи.DSPORT.BG

Диого Коща спаси ударите на Йосип Иличич, Юри Балковец и Банямив Вербич. В същото време португалците бяха точни, след като Кристиано Роналдо се реабилитира, а освен него реализираха Бруно Фернандеш и Бернардо Силва.

През първото полувреме футболистите на Португалия атакуваха повече, но не успяха да стигнат до много чисти голови положения.

През втората част нещата не се промениха, но Кристиано Роналдо и компания не успяха да създадат много положения със завършващ удар по посока вратата на Ян Облак.

Още в 4-ата минута Бруно Фернандеш центрира в наказателното поле, където под топката останаха Кристиано Роналдо и Рафаел Леао, но Жан Карничник изби в ъглов удар.

В 8-ата минута Роналдо влезе в наказателното поле, падна, а топката му бе отнета чисто.

В първите минути футболистите на Роберто Мартинес натиснаха своя съперник.

Натискът продължи, а в 15-ата минута Роналдо отново падна в наказателното поле, но Даниеле Орсато даде ясен знак, че няма да отсъди дузпа.

С течение на мача футболистите на Матиаж Кек успяха да изравнят играта и имаха няколко не лоши атаки.

В 28-ата минута Бруно Фернандеш пое топката в наказателното поле, но защитник на Словения изби в корнер.

След 3 минути игра центриране отдясно стигна до Кристиано Роналдо, който обаче стреля слабо с глава, тъй като бе блокиран от Дъркушич и топката попадна у Ян Облак.

В 32-ата минута Ваня Дъркушич извърши нарушение срещу Рафаел Леао пред наказателното поле и Португалия получи право да изпълни опасен пряк свободен удар, а футболистът на Словения получи жълт картон. Последва силно изпълнение на Роналдо, но изпрати топката над вратата.

В 37-ата минута Жан Карничник получи жълт картон, след като игра с ръка при пробив на Рафаел Леао.

В 39-ата минута Словения направи първа добра атака, Стоянович влезе отдясно и центрира към Шпорар, но защитник на Португалия успя да избие в ъглов удар.

В заключителните минути на полувремето словенците направиха две добри атаки, които обаче не успяха да затруднят Диого Коща. В 45-ата минута те стигнаха и до ъглов удар, след който не се случи нищо опасно.

В последните секунди на първото полувреме Португалия направи едно от най-добрите си положения за гол. След няколко паса топката стигна до Жоао Палиня, който стреля от границата на наказателното поле, но топката мина встрани от вратата.

Втората част започна с добра ситуация за Португалия, при която Бернардо Силва стреля от добра дистанция, но с левия крак изпрати топката в аут.

В 55-ата минута Кристиано Роналдо шутира мощно от пряк свободен удар, но Ян Облак успя да боксира, тъй като топката се оказа в неговия обсег. Статистиката показа, че Роналдо е изстрелял топката със 130 км/ч.

Натискът на Португалия се увеличи. В 58-ата минута португалците поискаха дузпа, но се оказа, че топката се е ударила в гърдите, а не в ръцака на словенски футболист.

В 61-ата минута Словения създаде добра голова възможност. Бенямин Шешко бе изведен в добра позиция, успя да надбяга Пепе, но отправи разочароващ удар по посока вратата на Коща и прати топката в аут.

Кристиано Роналдо опита нов шут от пряк свободен удар в 72-ата минута, но отново не уцели вратата.

Минута преди края на мача Роналдо бе изведен в прекрасна позиция. Той излезе сам срещу Ян Облак, стреля с левия крак, но стражът на Атлетико Мадрид отказа Роналдо с прекрасно спасяване.

До края на редовното време до гол не се стигна и мачът влезе в продължения.

В първите 5 минути на продълженията словенските футболисти създадоха напрежение в наказателното поле на Португалия, но без завършващ удар.

В 103-ата минута Диого Жота влезе в наказателното поле и бе съборен в Дъргушич, а реферът Даниеле Орсато отсъди дузпа за Португалия. Кристиано Роналдо застана зад бялата точка, стреля, а Ян Облак спаси по перфектен начин.

В началото на второто продължение Ян Облак направи още едно добро спасяване, като изби топката в корнер. След неговото изпълнение Роналдо извърши нарушение срещу Облак.

В 111-ата минута футболистите на Словения получиха право да изпълнят опасен пряк свободен удар в близост до наказателното поле на Диого Коща. Илилич стреля, но изпрати топката в стената.

Бенямин Шешко направи уникален пропуск в 115-ата минута, когато излезе сам срещу Диого Коща, стреля, но стражът на Португалия се справи.

ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДУЗПИ

Ян Облак спечели жребия срещу Кристиано Роналдо и избра първо Словения да се изпълнява дузпите.

Йосип Иличич – стреля първи, изпрати топката в ъгъла, в който Роналдо пропусна, а Диого Коща спаси.

Кристиано Роналдо с първа дузпа за Португалия, втора дузпа за Роналдо, но този път реализира – 1:0.

Юри Балковец стреля втори за Словения, а Диого Коща отново спаси.

Бруно Фернандеш отбеляза втората дузпа за Португалия.

Бенямин Вербич стреля, а Диого Коща стаси трета дузпа.

Бернардо Силва стреля и вкара третата дузпа за Португалия.

ПОРТУГАЛИЯ – СЛОВЕНИЯ 0:0 (3:0)

Португалия: 22. Диого Коща – 20. Жоао Кансело (117 – 2. Нелсон Семедо), 4. Рубен Диаш, 3. Пепе (117 – 18. Рубен Невеш), 19. Нуно Мендеш – 8. Бруно Фернандеш, 6. Жоао Палиня, 23. Витиня (65 – 21. Диого Жота) – 10. Бернардо Силва, 7. Кристиано Роналдо (К), 17. Рафаел Леао (76 – 26. Франсиско Консейсао)

Резерва: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са – 2. Нелсон Семедо, 5. Диого Далот, 9. Гонсало Рамош, 11. Жоао Феликс, 13. Данило Перейра, 14. Гонсало Инасио, 15. Жоао Невеш, 16. Матеуш Нунеш, 18. Рубен Невеш, 21. Диого Жота, 24. Антонио Силва, 25. Педро Нето, 26. Франсиско Консейсао

Селекционер: Роберто Мартинес

Словения: 1. Ян Облак – 2. Жан Карничник, 21. Ваня Дъркушич, 6. Яка Бийол, 3. Юре Балковец – 20. Петар Стоянович (87 – 7. Бенямин Вербич), 22. Адам Гнежда Черин, 10. Тими Елшник (105 – 26. Йосип Иличич), 17. Ян Млакар (75 – 5. Хон Станкович) – 9. Андраж Шпорар (75 – 19. Жан Целар), 11. Бенямим Шешко

Резерви: 12. Вид Белец, 16. Игор Векич – 4. Миха Блажич, 5. Хон Станкович, 7. Бенямин Вербич, 8. Санди Ловрич, 14. Ясмин Куртич, 15. Томи Хорват, 18. Жан Випотник, 19. Жан Целар, 23. Давид Брекало, 24. Нино Жугел, 25. Адриан Желкович, 26. Йосип Иличич

Селекционер: Матиаж Кек

Жълти картони: Ваня Дъркушич, Жан Карничник, Хон Станкович, Юре Балковец (Словения)

Стадион: „Дойче Банк Парк“, Франкфурт

Съдия: Даниеле Орсато (Италия)

ВАР: Масимилиано Ирати (Италия)