Франция победи Португалия след изпълнението на дузпи в титаничен сблъсък на четвъртфиналите на Евро 2024. В редовното време и двата отбора залагаха предимно на сигурността в защита и нямаше попадения. Така логично се стигна до продължения, в които отново не станахме свидетели на гол и спорът бе решен с дузпи. Там “петлите” показаха по-точен мерник и не пропуснаха нито един 11-метров наказателен удар. В грешник за “мореплавателите” се превърна Жоао Феликс, който бе единственият футболист, който направи пропуск от бялата точка.DSPORT.BG

На полуфиналите Франция ще се изправи срещу Испания. “Ла Фурия Роха” също игра продължения срещу Германия, като триумфира с късен гол на Микел Мерино.

Испания потопи Германия в сълзи в 119-ата минута!

В първите 10 минути нямаше опасни положения пред двете врати и играта се развиваше в центъра на терена.

В 16-ата минута видяхме първия удар в мача. Бруно Фернандеш стреля от далечно разстояние. При изпълнението му се получи рикошет и последва корнер, от който обаче не се стигна до опасност.

Четири минути по-късно Франция отговори с удар от дистанция на Тео Ернандес. Диого Коща показа добър рефлекс и спаси спокойно.

Последваха спокойни минути, в които двата отбора се надиграваха тактически.

В 42-ата минута Бруно Фернандеш изпълни пряк свободен удар. Изстрелът му преодоля стената, но премина встрани от напречната греда.

Първото полувреме приключи при резултат 0:0 като така и не видяхме сериозни положения.

В 49-ата минута Килиан Мбапе напомни за себе си с удар от границата на наказателното поле. Коща улови спокойно.

Девет минути по-късно Рафаел Леао получи по левия фланг. Той напредна в пеналтерията и точно преди да стреля, Едуардо Камавинга изби топката.

В 61-ата минута Жоао Кансело изведе Фернандеш в наказателното поле. Халфът веднага отправи удар, който Майк Менян спаси. Малко след това Кансело стреля, но изпълнението му бе неточно.

Две минути след това Леао намери нахлуващия Витиня в пеналтерията. Ударът на играча на ПСЖ бе в обсега на вратаря на Франция и той спаси. След това Кристиано Роналдо се опита технично да преодолее Менян. Стражът обаче пак внимаваше.

В 66-ата минута Рандал Коло Муани се озова на добра позиция в наказателното поле. Ударът му бе неточен.

Четири минути по-късно “петлите” стигнаха до най-опасното си положение в мача. След рикошет топката достигна до Камавинга. Той стреля към десния ъгъл, но ударът премина точно покрай страничния стълб.

В 74-ата минута резервата Усман Дембеле пробва да преодолее Коща с техничен изстрел от границата на пеналтерията. Опитът му обаче премина встрани от вратата.

Три минути преди края на редовното време на двубоя французите организираха контраатака. Н’Голо Канте стреля от дистанция, но Коща се намеси.

В края на мача Килиан Мбапе се опита да донесе победата на Франция. Коща обаче отново бе на точното място. Така се стигна до продължения!

Първото положение в продълженията бе за Португалия. Кристиано Роналдо получи на отлична позиция в наказателното поле, но капитанът на “мореплавателите” прати удара си високо над вратата.

В 101-ата минута Рафаел Леао не успя да се възползва от добро центриране, след като изстрелът му бе блокиран.

След първото продължение резултатът остана непроменен – 0:0!

На почивката между двете продължения Килиан Мбапе бе принудително заменен от Брадли Баркола.

В 108-ата минута появилият се в игра като резерва Жоао Феликс бе близо до откриване на резулата. Той засече центриране на Франсиско Консейсао, но ударът му с глава срещна грешната страна на мрежата.

Точно преди да изтече второто продължение Нуно Мендеш бе намерен в наказателното поле. Той бе абсолютно непокрит. Изстрелът му обаче бе много слаб и Менян спаси.

Дузпите се биха пред трибуната, където бяха най-запалените фенове на Португалия. Първи зад топката застана играч на Франция – Усман Дембеле. Крилото изпрати Диого Коща в грешния ъгъл и реализира спокойно. За иберийците първият изпълнител бе Кристиано Роналдо. Капитанът на Португалия запази самообладение и вкара за 1:1. Резервата Юсуф Фофана реализира втория 11-метров наказателен удар за “петлите” с изстрел в средата на вратата. Последва безапелационно изпълнение на Бернардо Силва. Жул Кунде също изпълни много качествено дузпата си. Три от три за Франция. Жоао Феликс застана зад бялата точка за третата дузпа за “мореплавателите”. Неговият опит обаче срещна десния страничен стълб. Следващият изпълнител за французите бе Брадли Баркола. Младият футболист запази самообладение и реализира за 4:2. Нуно Мендеш изпълни 4-ата дузпа за Португалия. Той бе точен и драмата продължи. Тео Ернандес пое отговорността на 5-ата дузпа. Левият бранител хладнокръвно изпрати Коща в грешния ъгъл и донесе победата на Франция!

Португалия – Франция 0:0 (3:5 след дузпи)

ПОРТУГАЛИЯ: 22. Диого Коща – 20. Жоао Кансело (74′ – 2. Нелсон Семедо), 4. Рубен Диаш, 3. Пепе, 19. Нуно Мендеш – 6. Жоао Палиня (90+2′ – 18. Рубен Невеш), 23. Витиня (119′ – 16. Матеуш Нунеш), 8. Бруно Фернандеш (74′ – 26. Франсиско Консейсао) – 17. Рафаел Леао (105′ – 11. Жоао Феликс), 7. Кристиано Роналдо (К), 10. Бернардо Силва

Резерви: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са – 2. Нелсон Семедо, 5. Диого Далот, 9. Гонсало Рамош, 11. Жоао Феликс, 13. Данило Перейра, 14. Гонсало Инасио, 15. Жоао Невеш, 16. Матеуш Нунеш, 18. Рубен Невеш, 21. Диого Жота, 24. Антонио Силва, 25. Педро Нето, 26. Франсиско Консейсао

Селекционер: Роберто Мартинес

ФРАНЦИЯ: 16. Майк Менян – 5. Жул Кунде, 17. Уилям Салиба, 4. Дайо Упамекано, 22. Тео Ернандес – 13. Н’Голо Канте, 8. Орелиен Чуамени, 6. Едуардо Камавинга (90+4′ – 19. Юсуф Фофана) – 7. Антоан Гризман (67′ – 11. Усман Дембеле), 12. Рандал Коло Муани (86′ – 15. Маркюс Тюрам), 10. Килиан Мбапе (К) (105′ – 25. Брадли Баркола)

Резерви: 1. Брис Самба, 23. Алфонс Ареола – 2. Бенжамен Павар, 3. Ферлан Менди, 9. Оливие Жиру, 11. Усман Дембеле, 15. Маркюс Тюрам, 18. Уорън Заир-Емери, 19. Юсуф Фофана, 20. Кингсли Коман, 21. Жонатан Клос, 24. Ибрахима Конате, 25. Брадли Баркола

Селекционер: Дидие Дешан

Съдия: Майкъл Оливър