Англия е полуфиналист на Европейското първенство в Германия, след като победи Швейцария с дузпи. В редовното време двубоят приключи 1:1. Бреел Емболо откри резултата за “кръстоносците” в 75-ата минута, но само пет минути по-късно Букайо Сака изравни. Повече попадения не паднаха и се стигна до продължения. В допълнителните 30 минути и двата отбора имаха положения, но гол не бе реализиран и спорът бе решен с дузпи.DSPORT.BG

При 11-метровите наказателни удари англичаните показаха голямо хладнокръвие, като и петимата изпълнители на “трите лъва” реализираха. Трент Александър-Арнолд вкара победната 5-та дузпа. На полуфиналите Англия ще се изправи срещу победителя от мача между Турция и Нидерландия.

В първите 10 минути нямаше опасни положения пред двете врати.

В 13-ата минута Букайо Сака проби по левия фланг и центрира. Топката попадна на крака на Деклан Райс на границата на пеналтерията, но неговият удар бе блокиран.

Осем минути по-късно Хари Кейн засече центриране от корнер. Изстрелът му с глава премина високо над вратата.

Последваха спокойни минути, в които борбата се водеше в средата на терена. Англия бе по-активният отбор, но така и не стигаше до опасни положения.

В 44-ата минута Сака отново успя да навлезе в наказателното поле. Той върна кълбото към Коби Мейну. Опитът на полузащитника обаче бе блокиран от Гранит Джака.

Шест минути след началото на второто полувреме се стигна до първия точен удар в двубоя. Бреел Емболо се обърна добре и стреля, но Джордан Пикфорд се намеси спокойно.

В 57-ата минута Рикардо Родригес центрира към Емболо. Той се опита да отправи удар с глава. Езри Конса обаче зае добра позиция и не се стигна до опасност.

Девет минути по-късно се получи разбъркване в наказателното поле на англичаните. Михел Аебишер стреля от воле, но изпълнението му бе неточно.

В 75-ата минута Швейцария поведе заслужено в резултата. След хубава постепенна атака на “кръстоносците”, Дан Ндой центрира по земя, топката премина под крака на Джон Стоунс, а Емболо бе на точното място, за да отбележи за 1:0.

Само пет минути по-късно Англия изравни. Деклан Райс намери Букайо Сака на десния фланг на атаката. Крилото навлезе навътре и с прецизен удар преодоля Ян Зомер. Топката първо се удари в десния страничен стълб преди да влети в мрежата.

В 88-ата минута резервата Еберечи Езе получи много пространство в пеналтерията. Той стреля по земя, но ударът му бе неточен.

В добавеното време на мача швейцарците можеха да стигнат до победен гол. Фабиан Шер центрира, а Емболо игра с глава. Кълбото се озова в Ндой. Изстрелът му обаче бе много неточен.

В 5-ата минута на първото продължение Райс пробва късмета си от далечно разстояние. Зомер обаче показа класата си и изби в корнер, който не доведе до нова опасност пред вратата на Швейцария.

Седем минути след това се получи разбъркване в пеналтерията на “кръстоносците”. Джуд Белингам стреля от добра позиция, но не затрудни Зомер.

Във второто продължение Швейцария стигна до две положения чрез Денис Закария и Фабиан Шер. До гол обаче не се стигна.

В 117-ата минута появилият се като резерва Джердан Шакири можеше да отбележи страхотно попадение директно от ъглов удар. Изпълнението му обаче срещна сглобката на вратата.

Натискът на “кръстоносците” продължи. Зеки Амдуни, който се появи на терена броени секунди преди това, стреля опасно, но Пикфорд спаси. След това и Силван Видмер не успя да прати топката в мрежата. Така се стигна до дузпи.

Първото изпълнение при дузпите бе за Англия, като зад топката застана Коул Палмър. Той реализира с лекота в десния ъгъл, след като прати Зомер в другия ъгъл. За Швейцария първият изпълнител бе Мануел Аканджи. Неговият удар обаче бе изключително лош и Джордан Пикфорд спаси. Последва дузпа на Джуд Белингам, който направи резултата 2:0 при дузпите. Фабиан Шер успя да намали с хладнокръвно изпълнение в левия ъгъл. Букайо Сака бе третият изпълнител за “трите лъва”. Той показа голямо самочувствие и запази 100-процентовия актив на англичаните. Резервата Джердан Шакири реализира, въпреки че Пикфорд усети ъгъла. Айвън Тони, който влезе на мястото на Хари Кейн, отбеляза за 4:2 при 11-метровите наказателни удари. Зеки Амдуни излъга Пикфорд и запази шансовете на Швейцария. Последният пети изпълнител за Англия бе Трент Александър-Арнолд, който прати “трите лъва” на 1/2-финалите.

Англия – Швейцария 1:1 в редовното време и продълженията, общ резултат 6:4 след изпълнението на дузпи

0:1 75′ – Бреел Емболо

1:1 80′ – Букайо Сака

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 14. Езри Конса (78′ – 24. Коул Палмър) – 12. Киърън Трипиър (78′ – 3. Люк Шоу), 26. Коби Мейну (78′ – 21. Еберечи Езе), 4. Деклан Райс, 7. Букайо Сака – 10. Джуд Белингам, 11. Фил Фодън (115′ – 8. Трент Александър-Арнолд) – 9. Хари Кейн (109′ – 17. Айвън Тони)

Резерви: 13. Арън Рамсдейл, 23. Дийн Хендерсън, 3. Люк Шоу, 8. Трент Александър-Арнолд, 15. Люис Дънк, 16. Конър Галахър, 17. Айвън Тони, 18. Антъни Гордън, 19. Оли Уоткинс, 20. Джаред Боуен, 21. Еберечи Езе, 22.  Джо Гомес, 24. Коул Палмър, 25. Адам Уортън

Треньор: Гарет Саутгейт

Швейцария: 1. Ян Зомер – 22. Фабиан Шер, 5. Мануел Аканджи, 13. Рикардо Родригес – 26. Фабиан Ридер (64′ – 14. Стивън Цубер), 8. Ремо Фройлер (118′ – 25. Зеки Амдуни), 10. Гранит Джака (К), 20. Михел Аебишер (118′ – 16. Венса Сиеро) – 19. Дан Ндой (98′ – 6. Денис Закария), 7. Бреел Емболо (109′ – 23. Джердан Шакири), 17. Рубен Варгас (64′ – 3. Силван Видмер)

Резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Грегор Кобел, 2. Леонидас Стергиу, 3. Силван Видмер, 4. Нико Елведи, 6. Денис Закария, 9. Ноа Окафор, 11. Ренато Щефен, 14. Стивън Цубер, 15. Седрик Цезигер, 16. Венса Сиеро, 18. Квадво Дуа, 23. Джердан Шакири, 24. Ардон Яшари, 25. Зеки Амдуни

Треньор: Мурат Якин