Нидерландия продължава да мечтае за европейската титла, след като сложи край на турската приказка. „Лалетата“ направиха страхотен обрат от 0:1 до 2:1 и се класираха за полуфиналите на Европейското първенство в Германия, където ще се изправят срещу Англия.DSPORT.BG

Още в 1-ата минута се откри много добра възможност пред Мемфис Депай. Той се промъкна в наказателното поле на Турция между двама играчи, след което получи повече пространство и стреля, но неточно над напречната греда в аут.

Салих Йозджан опита да изненада Барт Вербрюген в 10-ата минута с далечен удар, но топката премина над напречната греда в аут.

В 33-ата минута Кенан Йълздъз отправи доста амбициозен удар, но много неточно, топката излезе в аут.

Турция поведе в резултата с 1:0 в 35-ата минута. Арда Гюлер центрира в наказателното поле на Нидерландия, където Дензъл Дъмфрис покри засадата, Самет Айкадън бе изпуснат от защитниците, вратарят Барт Вербрюген не се намеси добре и турският защитник се извиси над всички и вкара топката в мрежата.

Коди Гакпо центрира опасно в наказателното поле на Турция, където Самет Айкадън игра с глава и за малко не си отбеляза автогол, а топката премина на сантиметри встрани от левия страничен стълб на вратата на Мерт Гюнок. Съдийската бригада от Франция, начело с Клеман Тюрпен сбърка, защото показа аут, а трябваше да има ъглов удар.

Арда Гюлер стреля от пряк свободен удар в 56-ата минута, Барт Вербрюген с върха на пръстите си докосна топката, която след това се отби в десния страничен стълб на вратата му и излезе.

Мемфис Депай получи малко повече пространство пред наказателното поле на Турция в 57-ата минута и стреля, но слабо и право в ръцете на Мерт Гюнок.

Кенан Йълздъз отправи много опасен удар от дъгата на наказателното поле на Нидерландия в 65-ата минута. Барт Вербрюген не бе убедителен в изявите си, но все пак успя да спаси, а след това топката бе изчистена от Вут Вегхорст, който изчисти топката в корнер преди с нея да може да играе Каан Айхан.

Нидерландия направи много голям пропуск в 70-ата минута. Мемфис Депай подаде извеждащ пас зад гърба на отбраната на Турция към Вут Вегхорст, който вместо да подаде към Дензъл Дъмфрис или Коди Гакпо реши да стреля, а Мерт Гюнок се намеси и изби в корнер.

Мемфис Депай изпълни късо ъгловия удар, а след това центрира в наказателното поле на Турция, където Стефан де Фрай бе оставен непокрит с глава и вкара топката във вратата на Мерт Гюнок.

Нидерландия осъществи пълен обрат в мача в 76-ата минута. Шави Симонс подаде към Дензъл Дъмфрис, който много добре центрира в наказателното поле на Турция, където Мерт Мюлдюр бе притиснат от Коди Гакпо и си отбеляза автогол, пращайки топката във вратата на Мерт Гюнок.

Зеки Челик центрира в наказателното поле на Нидерландия в 84-ата минута, където Дженк Тосун стреля с глава, но неточно в аут.

Минута по-късно Турция изпусна да изравни резултата и то на два пъти. Първо след остро центриране в наказателното поле на Нидерландия, “лалетата” не успяха да се справят, Барт Вербрюген плонжира, но докосна много леко топката, която стигна до Зеки Челик, който имаше голяма част от вратата празна пред себе си и стреля, но ударът му бе блокиран от Мики ван де Вен. След това последва ново центирране в наказателното поле на Нидерландия, където топката стигна до Керем Актюркоглу, който стреля, но Стефан де Фрай се хвърли на пътя на топката, тя рикошира в гърба му и излезе в корнер.

В 89-ата минута Арда Гюлер центрира в наказателното поле на Нидерландия, където Дженк Тосун надскочи Дензъл Дъмфрис и стреля с глава, но встрани от вратата на Барт Вербрюген.

Секунди по-късно Жереми Фримпонг с глава отклони топката за Коди Гакпо, който излезе сам срещу Мерт Гюнок и стреля, но вратарят спаси удара му.

В 90-ата минута Хакан Чалханоглу центрира към Керем Актюркоглу, който стреля с глава, но в аут.

Във втората минута на добавеното време на мача последва центриране в наказателното поле на Нидерландия, където Семих Кълъчсой отклони топката, но Барт Вербрюген се намеси превъзходно и спаси.

В третата минута на добавеното време на мача Хакан Чалханоглу стреля, но ударът му бе блокиран от Дензъл Дъмфрис.

Така Нидерландия се класира за полуфинала на Европ 2024, където ще се изправи срещу Англия!

Нидерландия – Турция 2:1

0:1 Самет Айкадън 35′

1:1 Стефан де Фрай 70′

2:1 Мерт Мюлдюр 76′(автогол)

Нидерландия: 1. Барт Вербрюген – 22. Дензъл Дъмфрис, 6. Стефан де Фрай, 4. Върджил ван Дайк (К), 5. Нейтън Аке (73′ – 15. Мики ван де Вен) – 24. Йерди Шутен, 14. Тижани Райндърс (73′ – 16. Джоуи Феерман) – 25. Стивън Бергвайн (46′ – 9. Вут Вегхорст), 7. Шави Симонс (87′ – 12. Жереми Фримпонг), 11. Коди Гакпо – 10. Мемфис Депай (87′ – 21. Джошуа Зиркзее)

Резерви: 13. Джъстин Байлоу, 23. Марк Флекен, 2. Лютшарел Гертрауда, 3. Матайс Де Лихт, 8. Жоржиньо Вайналдум,17. Дейли Блинд, 18. Дониел Мален, 19. Брайън Броби, 26. Райън Гравенберх

Треньор: Роналд Куман

Турция: 1. Мерт Гюнок – 18. Мерт Мюлдюр (82′ – 9. Дженк Тосун), 22. Каан Айхан (89′ – 24. Семих Кълъчсой), 4. Самет Айкадън (82′ – 2. Зеки Челик), 14. Абдюлкерим Бардакджъ,  20. Ферди Кадъоглу –21. Баръш Алпер Йълмъз, 15. Салих Йозджан (77′ – 5. Окай Йокушлу), 10. Хакан Чалханоглу, 19. Кенан Йълздъз (77′ – 7. Керем Актюркоглу) – 8. Арда Гюлер

Резерви: 12. Алтай Байъндър, 23. Угурджан Чакър, 11. Юсуф Язъджъ, 13. Ахметджан Каплан, 17. Ирфан Джан Кахведжъ, 25. Янус Акгюн, 26. Берту Йълдъръм