Лудогорец продължава към втория квалификационен кръг на Шампионската лига, след като отстрани Динамо Батуми с общ резултат от 3:2. Българският шампион загуби гостуването си на „Арена Батуми“ с 0:1, като автор на единственото попадение бе Владимер Мамучашвили, но победата с 3:1 на „Хювефарма Арена“ се оказа достатъчна за Лудогорец, за да продължи напред.dsport,bg

Лудогорец ще се изправи срещу Динамо Минск във втория квалификационен кръг на Шампионска лига. Беларуският тим ще приеме българския шампион на неутрален терен заради рестрикциите, които УЕФА налага на отборите от тази страна за участието в руската военна агресия срещу Украйна.

Домакините от Динамо Батуми успяха да вкарат още в 3-ата минута, когато Пата Гудушаури бе изведен с дълго подаване по дясното крило. Той с едно докосване вкара топката в наказателното поле на Лудогорец, където Диниш Алмейда не се намеси по най-добрия начин, а Владимер Мамучашвили не се поколеба да засече с първото си докосване и да реализира.

Натискът на Динамо Батуми продължи в следващите минути. Вандерсон напредна по лявото крило на нападението на домакините и центрира към Хален Блеса, който се сблъска с Ноа Сонко Сундберг и пропусна да играе с топката. Така тя достигна до кратата на Владимер Мамучашвили, който я прати в мрежата. След преразглеждане на ситуацията с ВАР, попадението не бе зачетено заради нарушения срещу Сонко Сундберг.

Пата Гудушаури бе изведен очи в очи със Серджо Падт в 13-ата минута и се опита да прехвърли стража на Лудогорец, но топката премина над напречната греда на вратата на българския тим.

Само минута по-късно Онор Гомис бе изведен зад гърба на отбраната на Лудогорец, а той на свой ред центрира към Хален Блеса, който отправи удар към вратата. Падт успя инстинктивно да отрази, а след рикошет в левия страничен стълб, топката бе изчистена в корнер, от който нищо не произлезе за Динамо Батуми.

Пата Гудушаури излезе на чиста голова позиция в 19-ата минута, но Серджо Падт демонстрира страхотен рефлекс и успя да отрази поредния удар към вратата на Лудогорец.

Първото опасно положение за българския шампион дойде в 22-рата минута, когато Рик Джонатан бе изведен по лявото крило, а бразилецът сви топката към точката за изпълнение на дузпа, където Бърнард Текпетей отправи удар, който обаче премина над напречната греда на вратата, пазена от Рикардо Силва.

В следващите минути Лудогорец бе по-активният от двата отбора, но българският шампион не стигна до чисто голово положение пред вратата на Рикардо Силва.

В 45-ата минута Аслак Фон Витри получи топката по дясното крило на нападението на Лудогорец, след което центрира за Руан Секо, който стреля в наказателното поле, но право в напречната греда.

Първият точен удар за втората част бе на сметката на Лудогорец. В 50-ата минута Бърнард Текпетей отправи удар от границата на наказателното поле на Динамо Батуми, с който обаче не успя да затрудни стража на домакините.

Якуб Пьотровски отправи удар от средна дистанция в 58-ата минута, но бранител на Динамо Батуми блокира. Последва добавка от страна на Текпетей, но отново футболист на домакините блокира.

Пата Гудушаури отправи опасен изстрел в 60-ата минута от границата на наказателното поле на Лудогорец, но Серджо Падт направи феноменално спасяване, с което запази аванса на своя тим в общия резултат.

Владимер Мамучашвили отправи мощен удар от средна дистанция в 79-ата минута, но не успя да намери очертанията на вратата, пазена от Серджо Падт.

В 88-ата минута Онор Гомис напредна по лявото крило, навлезе в наказателното поле на Лудогорец и стреля по диагонал, а топката рикошира в левия страничен стълб. Последва добавка от страна на Пата Гудушаури, но бранител на разградчани се хвърли пред топката и блокира.

Гомис бе изведен на чиста позиция в четвъртата минута от добавеното време на мача, но Падт демонстрира страхотен рефлекс и отрази отново по феноменален начин.

Динамо Батуми – Лудогорец 1:0 (2:3)

1:0 Владимер Мамучашвили 3′

Динамо Батуми: 16. Рикардо Силва – 35. Реваз Читейшвили (46′ – 2. Николоз Мали), 23. Мамука Кобахидзе (К), 14. Леван Харабадзе, 25. Вандерсон – 17. Владимер Мамучашвили, 5. Алеф Сантос, 29. Жан Виктор (64′ – 19. Уерди Мара) – 27. Пата Гудушаури (90′ – 40. Дито Пачулия), 11. Хален Блеса (72′ – 21. Бубакар Тамбеду), 7. Онор Гомис

Резерви: 1. Мате Турманидзе, 13. Лука Харатишвили – 6. Ахмед Соилихи, 9. Давид Муджири, 22. Давит Инайшвили, 31. Ревази Инджгиа

Треньор: Андрий Демченко

Лудогорец: 1. Серджио Падт – 16. Аслак Фон Витри, 4. Диниш Алмейда, 26. Ноа Сонко Сундберг, 17. Сон – 30. Педро Нареси, 18. Ивайло Чочев – 37. Бърнард Текпетей (90’+3′ – 24. Оливие Вердон), 6. Якуб Пьотровски (К) (84′ – 23. Дерой Дуарте), 7. Рик Джонатан (77′ – 77. Кайо Видал) – 99. Руан Секо

Резерва: 39. Хендрик Бонман, 67. Дамян Христов – 3. Антон Недялков, 5. Георги Терзиев, 8. Тодор Неделев, 9. Квадво Дуа, 10. Матиас Тисера, 15. Едвин Куртулуш, 82. Иван Йорданов

Треньор: Георги Дерменджиев

Стадион: „Батуми Арена“, Грузия

Жълти картони: Педро Нареси, Бърнард Текпетей, Рик Джонатан, Аслак Фон Витри, Якуб Пьотровски (Лудогорец)