Ботев Пловдив се класира за втория квалификационен кръг на Лига Европа, след като завърши наравно 2:2 при гостуването си на Марибор на „Людски врът“ и след успех с 2:1 в първия мач продължава към следващата фаза, където ще срещне Панатинайкос.DSPORT.BG

Ботев Пловдив гостува на Панатинайкос на 25 юли

Словенците поведоха в 13-ата минута чрез Ян Репас. В 48-ата минута влезлият от резервната скамейка Кристиан Нвачукву изравни. Час игра след началото Нвачукву асистира за Антъни Уджа, който направи пълен обрат. Етиен Бугре изравни за 2:2 в 80-ата минута.

Двубоят очаквано започна с домакински натиск на тима, воден от Анте Шимунджа. Първият точен удар обаче бе за Ботев Пловдив, след като в третата минута Самуел Акере стреля в ръцете на вратаря Ажбе Юг.

Удар на Джеймс Ето’о бе блокиран в деветата минута на двубоя.

В 12-ата минута голямата звезда на Марибор Йосип Иличич отправи силен изстрел от границата на наказателното поле, но прати топката от външната страна на мрежата.

По-доброто начало на словенците даде резултат в 13-ата минута. Йосип Иличич пусна пас към Ян Репас на дъгата на наказателното поле, той преодоля двама играчи на Ботев и с хубав удар в долния ляв ъгъл отбеляза за 1:0.

В следващия четвърт час “канарчетата” укротиха натиска на домакините и се настаниха в противниковата половина, но без да създадат чисти голови ситуации. В 31-вата минута удар от дистанция на Ето’о бе блокиран.

В 37-ата минута Самуел Акере направи индивидуален пробив отдясно, стигна до границата на наказателното поле, откъдето шутира към долния десен ъгъл, но много слабо и право в ръцете на Ажбе Юг.

Две минути след това Йосип Иличи проби отдясно в наказателното поле и центрира, а след шпагат на Йонас Там топката замалко не влезе във вратата на Ботев, като излезе в корнер. След ъгловия удар последва нов такъв след рикошет при далечен шут на Иличич.

В 41-вата минута Макс Бершич получи центриране на втора греда и нанесе удар с глава, след като бе оставен непокрит, но Матвей Игонен улови.

Това бе всичко по-интересно за първата част, която завърши с хаотичен натиск на Ботев.

В началото на втората част Душан Керкез смени Никола Илиев с Кристиан Нвачукву, а това даде незабавен резултат. В 48-ата минута нигериецът получи извеждащ пас в наказателното поле и с удар по земя към долния ляв ъгъл и с помощта на страничния стълб израни резултата – 1:1!

Голът на Ботев смути Марибор и “канарчетата” пробваха да вкарат втори гол. В 54-ата минута Ивелин Попов пробва късмета си с удар от дистанция, но бе блокиран. Само няколко секунди след това голмайсторът Нвачукву шутира над вратата.

В 60-ата минута добрата игра на Ботев Пловдив донесе пълен обрат! Константинос Балоянис проби по левия фланг и намери Кристиан Нвачукчу, който продължи към Антъни Уджа, а нападателят с безкомпромисен удар към горния десен ъгъл отбеляза за 2:1 в полза на “канарчетата”!

Последва натиск от страна на Марибор, но без особено чисти положения. До едно такова се стигна до 77-ата минута, когато Нико Гърлич проби отбраната на Ботев и нанесе сулен удар покрай вратата. В 79-ата минута Мартин Милец отправи техничен удар покрай вратата на Игонен.

В 80-ата минута Марибор стигна до изравнително попадение. Иличи навлезе в наказателното поле, Ехидже Укаки отне топката, но действа нескопосано и я подари на Марко Божич, който центрира превъзходно за Етиен Бугре, а той от близка дистанция с глава се разписа за 2:2.

В 88-ата минута Етиен Бугре можеше да отбележи втори гол, след като нанесе хубав удар, който бе избит от Матвей Игонен в корнер. При последвалото изпълнение Марко Божич нанесе удар от границата на наказателното поле, но бе блокиран и последва нов ъглов удар, от който не последва опасност.

Марибор бе много близо до изравнителен гол в първата от четирите добавени минути. Ян Репас нанесе удар от границата на наказателното поле към долния десен ъгъл, но след поредица от рикошети топката излезе в корнер.

Ботев Пловдив удържа натиска на Марибор и се класира за следващата фаза!

МАРИБОР – БОТЕВ ПЛОВДИВ 2:2 (3:4)
1:0 Ян Репас 13′, 1:1 Кристиан Нвачукву 48′, 1:2 Антъни Уджа 60′, 2:2 Етиен Бугре 80′

Марибор: 1. Ажбе Юг – 5. Пиюс Ширвис, 50. Лан Видмар, 25. Свен Карич, 22. Мартин Милец (К) – 20. Жига Репас (63′ – 13. Етиен Бугре), 15. Ян Репас, 11. Редван Бурле (63′ – 12. Грегор Сикошек), 72. Йосип Иличич, 10. Макс Баришич (57′ – 8. Марко Божич), 17. Арнел Якупович (74′ – 16. Нико Гърлич)

Резерви: 59. Само Придгар, 81. Мено Бергсен, 2. Ел Арби Судани, 6. Брадли Одилон Матуфуени М’Бондо, 7. Бехар Фета, 35. Макс Александър Билач, 48. Ален Диздаревич, 55. Марсело Лорбер

Треньор: Анте Шимунджа

Ботев Пловдив: 32. Матвей Игонен – 17. Николай Минков, 5. Йонас Там, 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис – 15. Джеймс Ето’о, 20. Антонио Перера, 21. Никола Илиев (46′ – 40. Кристиан Нвачукву), 10. Ивелин Попов (К) (83′ – 27. Сирики Диабате), 7. Самуел Акере (70′ – 4. Ехидже Укаки), 11. Антъни Уджа (87′ – 9. Мартин Секулич)

Резерви: 1. Ханс Кристиан Бернат, 22. Даниел Кайзер, 3. Джон Емануел, 6. Андрей Йорданов, 16. Матиюс Ремейкис, 21. Никола Илиев, 28. Янис Карабельов, 42. Ивайло Видев, 88. Ален Корошец

Треньор: Душан Керкез

Съдия: Виталий Романов (Украйна)

Жълти картони: Ивелин Попов, Ехидже Укаки, Николай Минков, Джеймс Ето’о (Ботев Пловдив)