Ботев (Пд) удържа ЦСКА за 1:1 и запази третата позиция

Ботев (Пловдив) и ЦСКА не успяха да се победят и направиха 1:1 в едно от големите дербита на 10-ия кръг в А група. Иван Цветков изведе Ботев напред от дузпа в 42-ата минута, но резервата Тасио изкова точката за гостите в края. Така „канарите” убиха инерцията на „армейците” след победата във вечното дерби и се утвърдиха на трета позиция, като останаха с две точки пред ЦСКА,NOVSPORT.COM

Пред около 15 000 зрители на стадион „Христо Ботев” и двата тима спечелиха по една точка, а ЦСКА нацели и по една греда в двете полувремена. Ремито бе първо между тези съперници от 20 години насам.

През първата част играта бе равностойна, а след паузата ЦСКА имаше голям превес, ала пропуските на гостите натежха за крайното реми.

„Канарите” пренесоха играта в половината на ЦСКА след първия съдийски сигнал на Таско Тасков. Само три минути бяха изминали, когато се наложи реферът да спре за малко мача заради гъстия жълт дим, който се разстла на терена от хореографията на бултрасите.

След подновяването Ботев активно пресираше съперника, но първият удар към една от двете врати беше на Мишел Платини в 9-ата минута. Бразилецът опита атрактивно от движение, но стреля слабо и неточно.

Домакините бяха тези, които първи стигнаха до чисто голово положение. Неделев не се отказа и достигна една топката на аутлинията, центрира, кълбото стигна до Паласуелос, който умно чукна за Артур Енрике, но Черни изби с ръка неговия удар по диагонала в корнер.

Отговорът на ЦСКА не закъсня и „армейците” нацелиха греда. Нюаджи получи на левия фланг в 18-ата минута, центрира меко, Шеткус не излезе да боксира, Платини засече леко с глава, но кълбото се удари в десния страничен стълб и се разходи  по голлинията преди домакините да изчистият.

Още три минути по-късно Джереми Родригес неприятно се размина с дълго центриране отдясно, Вандер Виейра овладя и стреля, но по земя прати покрай дясната греда.

Платини беше най-активен в нападение за ЦСКА. Бразилецът проби от крилото към центъра в 24-ата минута и шутира, топката тупна коварно пред Шеткус, но стражът внимаваше и изби встрани.

В средата на полувремето ЦСКА напълно изравни играта и дори повече се задържаше в полето на съперника. Анисе изпусна изгоден шанс в 29-ата минута, след като Нюаджи му свали с глава центриране на Джереми Родригес, но мадагаскарецът от прекалено желание да стреля силно едва не прехвърли трибуната зад вратата на Ботев.

Мишо Венков засече неточно друго центриране на Родригес, а Платини шутира малко над целта след елегантен финт в наказателното поле.

Развръзката през първата част се разигра в края на полувремето. В 41-ата минута Джереми Родригес спъна Иван Цветков в наказателното поле след красиво двойно с Виейра и Таско Тасков отсъди безспорната дузпа.

Капитанът на Ботев Иван Цветков хладнокръвно намери долния ляв ъгъл от бялата точка и въпреки плонжа на Черни даде аванс на „канарите” за 1:0 в 42-ата минута.

До почивката ЦСКА натисна, но Платини с глава прати в аут и пловдивчани се оттеглиха с гол аванс под одобрителните аплодисменти на бултрасите.

През втората част Ботев се дръпна назад и дебнеше за своя шанс при контра.

ЦСКА правеше хаотични опити да изравни, но „армейците” сякаш не намираха слабост в защитата на домакините и опитваха да сменят подхода при своите атаки.

Тодор Неделев бе близо до втори гол в 54-ата минута, но диагоналният му изстрел от границата на пеналта профуча край лявата греда на гостите.

Стойчо Младенов реши, че е време за промяна и изкара героят от вечното дерби Серж Нюаджи, за да пусне Сержиньо, който веднага се зае да изпълнява всички статични положение за гостите.

Втората смяна на Стойчо Младенов се оказа много важна. В 69-ата минута Тасио замени капитана Тодор Янчев и се превърна в основния жокер на ЦСКА до края.

ЦСКА нацели за втори път греда в 72-ата минута. Саша центрира от корнер, Мишо Венков надскочи защитата, но ударът му с глава срещна напречната греда и тупна пред голлинията.

Натискът на ЦСКА се засилваше и в крайна сметка защитата на Ботев рухна в 80-ата минута. Сержиньо центрира на близката греда от пряк свободен удар, а там Тасио на шпагат засече в мрежата за 1:1.

Окрилени от гола, гостите бяха много близо и до втори гол. Шеткус спаси удар на Сержиньо в близкия ъгъл, но големият пропуск на мача бе дело на Тасио в 82-ата минута. Присо качи на главата на тарана, който от границата на малкия пеналт прати над вратата.

В края и двата тима търсеха три точки, но Петър Атанасов и Мишел Платини пропиляха ситуации, в които имаха шанса да наклонят везните в едната или другата посока.

Ботев (Пловдив) остава трети с 20 точки, ЦСКА също запазва своята 4-та позиция с 18.

15 Ботев Враца 10 2 1 7 5:20 -15 7
16 Миньор Перник 10 1 3 6 4:17 -13 6